Biyografi

Onat Kutlar Hakkında Bilgi

Onat Kutlar Hakkında Bilgi

Alanya’da doğan Onat Kutlar, İ. Ü. Hukuk Fakültesi’nin son sınıfından ayrılarak Paris’e gitti (1961). Bir süre Paris Üniversitesi Felsefe bölümüne devam etti ve o sırada Fransız Sinematek’i kurucusu fjenri Langlois ile tanıştı. Türkiye’ye dönünce (1962), üç yıl süreyle Doğan Kardeş dergisini yönetti. 1965’te Türk Sinematek’inin kurucuları arasına katıldı ve on yıl süreyle bu kurumun yöneticiliğini yaptı. 1978’de Kültür Bakanlığı sinema danışmanı oldu ve İstanbul Film Yapım ve Gösterim Merkezi’ni kurdu. 1979’da görevinden ayrıldı.
Sanat yaşamına çeşitli dergilerde yayınladığı şiirlerle başlayan Onat Kutlar, 1956’da arkadaşlarıyla birlikte A Dergisi’nin yayımına katıldı. 19561959 arasında yayınladığı öykülerini, İshak (1959; 1960 T. D. K. Öykü ödülü) adlı kitapta topladı. 1960’tan sonra çeşitli dergilerde kuramsal yazılar, eleştiriler (özellikle sinemayla ilgili) yayınladı.
Birçok uluslararası yarışmada ödüller kazanan Yusuf ile Kenan ve Hazal filmlerinin senaryolarını yazdı. 1976-1980 arasında yazdığı şiirleri, Peralı Bir Aşk için Divan (1981) adlı kitabında topladı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı