Kültür

Operanın Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

Bu konuda en tanınmışı olan italyan operası, oldukça eski bir geçmişe sahiptir. M.S. 340-97 yılları arasında yaşamış olan Milano Başpiskoposu St Ambrose, M.S. 359-83 yılları arasında yaşamış imparator Cratian’ın danışmanlığını yaparken, aynı zamanda Suriye müziğinden esinlenerek kilise korosu için ilahiler yazmıştır. Bu doğrultuda daha sonra Kıpti, Bizans, Yahudi ve Hint müziğinden de esinlenerek, Ambrosian Şarkıları adı altında çok sayıda eser oluşturmuştur. Bunlardan en ünlüsü Ludus Danteli adıyla bilinen The Play of Daniel (Daniel’in Oyunu) olup, on ikinci yüzyıla ait bestecisi bilinmeyen bir sahne eseridir. Operaya en yakın ilk müzikal oyun olarak bilinen ve ilkin kuzey Fransa’nın Beauvais Katedralinde gerçekleştirilen eserde, Daniel Kutsal Kitabından epizotlar yer almaktadır.
Bilinen en eski opera 1561-1633 yılları arasında yaşamış Jacopo Peri ve 1562-1621 yılları arasında yaşamış Oktavio Rinuccini tarafından gerçekleştirilen Eurig’dir. İlkin 1600 yılında Floransa’da icra edilen eserde, on beş ve on altıncı yüzyıla ait karnaval şarkıları ile enstrümansız olarak koronun devreye girdiği kısa partisyonlara yer verilmiştir. Günümüzdeki anlayışıyla icra edilmiş ilk opera örneği ise, 1561 -1 602 yılları arasında yaşamış Jacopo Corsi’nin katılımıyla yine Peri ve Rinuccini tarafından gerçekleştirilmiş olan Dafne operasıdır, ama ne yazık ki günümüze dek korunamamıştır. Yine aynı dönemde yazılmış bir başka opera Rappresentâtzione di Anima e di Corpo-oup, ilk kez Roma’da Emelio de Cavalieri tarafından icra edilmiştir.
İlk opera binası, Parma’daki Teatro Farnese olup, yapılışından on yıl sonra ilk kez 1628 yılında halka açılmıştır.
İlk İngiliz operası, The Siege of Rhodes (Rodos Kuşatması) olup, 1606-1668 yılları arasında yaşamış Sir VVilliam d’Avenant tarafından 1656 yılında.bestelenmiştir. ingilizlerin ilk profesyonel opera sanatçısı Bayan Coleman, ilkin bu operada rol almıştır. İlk opera binasının adı ise D’Oyly Carte Opera Company olup, 1880 yılındaki ilk icraatlarının adı Gilbert & Sullivan operetleridir. 1887 yılında Richard D’Oyly Carte olarak adı değişen opera binası daha sonra Royal English Opera House (İngiliz Kraliyet Opera Binası) olmuş, şu anda ise PalaceTheatre London (Londra Saray Tiyatrosu) olarak kullanılmaktadır.
Kaynak: İlklerin Kitabı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı