Kültür

Ordu Halk Oyunları, Müziği, Yöresel Kıyafetleri

Ordu Halk Oyunları, Müziği, Yöresel Kıyafetleri. Ordu ilinin halk oyunları nelerdir, yöresel kıyafetleri, kadın erkek giyimi, folkloru, kültürü hakkında bilgi.
Yörede hem kıyı bölgesi hem de dağ bölgesine özgü müzik bir arada görülür Ezgileri öbür yörelerden ayrı özelliktedir. Yörenin en ünlü türküleri Al Tavadan Belleri, İki Durnam Gelmiş İmeciler Geliyor, Kırmızılım . Ne Uzundur Şu Fatsa’mn Yolları. Sabah Güneşi Doğmuş, Oy Gemici Gemici, Hekimoğlu Derler. Ünye’den Çıktım Başım Selamet. Perşembe’nin Düzleri. Ordu’nun Dereleri. Yeni Çiftlik Derler. Dik Horon. Mendil Oyunu’dur.
Bölgede tezeneli sazlardan divan sazı. bağlama, tambura, cura yaygın olarak kullanılır. Halk oyunlarında çevre illerle benzerlikler görülür. Ordu horon (horal) ve karşılama bölgesindedir. Dağlık bölgelerde halay oynanmaktadır. En ünlü Oyunlar dik horon, düz hava. karşılama, kol oyunu, laz horonu, mendil horonu vb. Giyimi: Ordu geleneksel kadın giyimi tepelik denen başlık, tülbent ak patiskadan fanila, uçkurlu don, patiskadan yakası dantelli, ve nakışlı yelek, ayak bileğine dek uzanan entari, şal kuşa ve çopur denilen keçi kılından yapılma çoraplardan oluşur.
Geleneksel erkek giyimi ise “aba-zıpka” denen pantolon, setre pantolon, yelek çakşır, ipekten direm kuşak çorap ve çarık cedik denen ayakkabıdan oluşur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı