Biyografi

Orhan Hançerlioğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri

Orhan Hançerlioğlu (1916 -1991)

İstanbul’da doğdu. Şişli Terakki Lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Kaymakamlık, İstanbul Belediyesinde denetmenlik, Emniyette şube müdürlüğü, Şehir Tiyatrolarında müdürlük yaptı. İstanbul’da öldü.
Sanat yaşamına şiirle başladı. Daha sonra öykü ve roman yazdı. Romanlarında gözlemlerinden yararlanarak Anadolu sorunlarını ve büyük kent insanlarının yaşamlarını anlattı.

Orhan Hançerlioğlu Eserleri, Kitapları

Şiir: Kıvılcım.

Roman: Karanlık Dünya, Büyük Balıklar, Oyun, Ali, Ekilmemiş Topraklar, Kutu Kutu İçinde, Yedinci Gün, Bordamıza Vuran Deniz, Başka Dünyalar, Bütün Romanları l-ll.

Öykü: İnsansız Şehir.

İnceleme: Erdem Açısından Düşünce Tarihi, Mutluluk Düşüncesi, Özgürlük Düşüncesi, Düşünce Tarihi, Felsefe Ansiklopedisi Kavramlar ve Akımlar (dokuz cilt), Felsefe Ansiklopedisi Düşünürler Bölümü (iki cilt).

Sözlük: Felsefe Sözlüğü, Ekonomi Sözlüğü, İnanç Sözlüğü, Ticaret Sözlüğü, İslâm İnançları Sözlüğü, Toplumbilim Sözlüğü, Ruhbilim Sözlüğü.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı