Biyografi

Orhan Kemal Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Orhan Kemal Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Orhan Kemal Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Pek çok edebiyatçı gibi, şiirle edebiyata giren Orhan Kemal, sonradan nesre yöneldi ve bu dalda karar kıldı. İlk hikayelerinin ve romanlarının konusu hemen bütünüyle kendi aile ortamından ve çocukluk-ilk gençlik çevresinin izlenimlerinden alınmıştır. Avere Yıllar, Baba Evi bu hususa en iyi birer örnektir. Daha sonra aileden çevreye yayılarak Çukurova dolaylarının gerçeklerini dile getirdi. Bu gerçekçiliğini gittikçe genişletmek, ömrünün ikinci dönemini geçirdiği İstanbul’a, bu büyük şehrin aşk-ekmek peşinde koşan geniş halk yığınlarına kadar yaygınlaştırdı. Toplumun sorunlarını ve dertlerini bunları yaşayıp duyan bir kişi olarak güçlü bir kalemle dile getirdi. Geçimini sağlamak için çok yazmak zorunda olduğundan, önemli bir kısım eserlerinde derinlik göze çarpmaz. Yine bu hususun yanında monotonluk unsuru da kendini belli eder. Ancak bütün bunlara rağmen Orhan Kemal, çok rahat bir konuşma diliyle meydana getirdiği hikaye ve romanlarında Türkiye’nin belli bir döneminin ve belli bir kesitinin anatomisini güçlü gözlemlerle okuyucularına sunmasını bilmiştir. Fazla uzun sayılmayacak ömrüne çok sayıda eser sığdırmıştır. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı