Kitap Özetleri

Orhan Kemal Küçücük Kitap Özeti

Küçücük Orhan Kemal Kitabı, 1960 yılında yayınlanan Küçücük kitabı hakkında bilgi.  Küçücük kitap içeriği, konusu, özeti. Küçücük Romanı özeti kısaca.

KÜÇÜCÜK
Orhan Kemal’in romanı (1960)
Hayatta teyzesinden başka kimsesi olmayan, İstanbul kenar mahalle kızı Ayten, Erol’u sever. Tütünde, çamaşırda çalışan annesinden ve Ayten’den sızdırdığı paralarla kahvelerde sürten aylak serseri Erol, kızı kirletir, yüzüstü bırakır. Ayten, Pakize Abla adında, görünüşte koruyucu, aslında muhabbet tellâlı bir komşu kadının tuzağına ve zamanla Beyoğlu’na düşer. Bir gün futbol delisi Erol’un bacağının kırıldığını öğrenip gene de oğlanın evine gider, fakat kovulur. Sonradan arkadaşı Altındiş, kendisine kızdan haraç yiyerek geçinebileceğini öğütleyince, Erol bir gece Beyoğlu kaldırımlarında kızı bulur, fena halde döver. Ayten, dövülmediğini söyleyerek, Erol’u bırakmaları için polislere yalvarmaktadır.
Adı gibi küçük bir roman, uzunca bir hikâye olan eser, ustaca düzenlenmiş konuşmalarındaki canlılıkla Orhan Kemal anlatımının belli başlı özelliklerini de gösteriyor.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı