Biyografi

Orhan Veli Kanık Edebi Kişiliği Kısa Özet

Orhan Veli Kanık Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Orhan Veli Kanık Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
Türk şiirinde konuyu yaygın biçimde ilk genişleten Abdülhak Hamit olmuştu. Servetifünün şairlerinden Tevfik Fikret, şiir konularını çok daha yaygınlaştırdı. O zamana kadar hiç akla gelmedik olaylar ve düşünceler üzerine eserler verdi.
Orhan Veli Kanık ise konulardaki bu yaygınlığı ve genişliği, hemen hemen mümkün olan, son sınırına vardırdı. En basit, en mütevazı şeyleri bile şiirin içine çekmesini, ya da onları şiirleştirmesini bildi. Bu yüzden ilk başlarda önemsenmedi, hatta çoğu çevrelerce alayla karşılandı; hafife alındı. Fakat o, yılmayarak bildiği yolda yürüdü. İki yakın arkadaşı Oktay Rıfat ve Melih Cevdet’le birlikte Türk edebiyatına yepyeni ve çok değişik bir hava getirdi. Sağlığında olumlu veya olumsuz daima yakın bir ilgi topladı. Olumlu veya olumsuz kendisinden en çok söz ettiren şair niteliğini kazandı. Gerçekten de konularında özellikle o günlerde hayli garip ve yadırgatıcı bir tutum içindeydi. Nitekim, yukarıda adı edilen iki arkadaşıyla yayımladığı ilk kitabına da Garip adını verdi. Ne var ki, sanat işini alaya alır, hafif görür bir ortam içinde bulunmasına rağmen,
aslında boş ve sıradan bir sanatkar değildi. Yepyeni bir şiirin ve nazmın tohumlarını ekiyordu. Mizaha kaçan, mizah çeşidinde gözüken ürünlerinde bile yabana atılamaz bir sanat gücü ve atmosferi vardı.
Orhan Veli Kanık zamanla daha da gelişti. Başlangıçtaki kişiliğini aşan şair oldu. En başta, divan edebiyatından beri süre gelen geleneksel şiir dilini ve biçimini bir tarafa itti. Söylene söylene adeta çürümüş mazmunlara, edebi sanatlara hiç iltifat etmedi. Nazmı belli klişe ve kalıplardan ayıkladı. Geleneksel sairâneliği reddetti. Son derece süssüz sanatsız bir anlatımı tercih etti.
Günlük yaşamda, o zamana kadar kimsenin dikkatini çekmeyen olayları, insanları ve eşyayı işledi. Son yıllarında belirli bir ölçüde halk şiirinden de yararlandı. Vezin ve kafiyenin sür üzerindeki ağırlığını da en aza indirdi. Pek çok “kimseler onun sanatını taklit ettiler; ancak Orhan. Veli, yarattığı yeni zevkin “ve akımın her zaman «en büyük ustası» kaldı. Türk şiirinde kendinden soma acılan yem donemin öncüsü’olarak edebiyat tarihimizdeki yerini aldı. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı