Biyografi

Orhan Veli Kanık Kısaca Hayatı

Orhan Veli Kanık (1914 -1950)

Orhan Veli Kanık İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümündeki öğrenimini yarıda bıraktı. PTT Genel Müdürlüğünde ve Milli Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosunda çalıştı. Oradan ayrılınca Yaprak dergisini çıkardı. İstanbul’da öldü.

Orhan Veli Kanık, Varlık dergisinde yayımlanan şiirleri ile dikkati çekti. İlk şiirlerinde hece ölçüsünü kullandı. 1941 yılında Oktay Rıfat Horozcu ve Melih Cevdet Anday’la birlikte çıkardıkları Garip ile birlikte Türk şiirine yeni bir anlayış getirdi: Şiirden benzetmeyi, iğretilemeyi, mecazları kaldırdı. Ölçü ve uyak gibi biçim özelliklerini önemsemedi.

Şiirlerinde günlük yaşantıları konu edindi, nükteli ve alaylı bir anlatım, halkın anlayacağı yalın bir dil kullandı.

Orhan Veli Kanık Eserleri, Kitapları

Şiir: Garip, Vazgeçemediğim, Destan Gibi, Yenisi, Karşı. (Ölümünden sonra şiirleri Bütün Şiirleri adıyla bir kitapta toplandı.).

Düz yazı: Orhan Veli, Nesir Yazıları; Denize Doğru.

Diğer eserleri: La Fontaine’in Masalları (49 fabl, nazım çeviri), Nasrettin Hoca Hikayeleri (72 fıkra, nazım).

Orhan Veli’nin 12 çeviri kitabı vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı