Genel KültürTürk Büyükleri

Osman Bey Kimdir? Osman Bey’in Hayatı Kısaca

Osman Bey ( Osman Gazi) Kimdir? Osman Bey’in Hayatı Kısaca 

Kendi adıyla anılan Osmanlı İmparatorluğu’nun temellerini atan Osman Gazi, Ertuğrul Gazi’nin küçük oğludur. 1258 yılında Söğüt’te doğdu. Annesinin adı Hayme Ana’dır.

Osman Gazi, babasının 1281 yılında vefatı üzerine, 23 yaşında iken Kayı Aşireti’nin başına geçti. “Cesaret ve mertliği, ahlaki meziyetleri dolayısıyla kavim ve kabileye baş olacak mevki ve vasıfta görülen” bu genç adam, uzuna yakın orta boylu, kara yağız ve yuvarlak çehreli, kolları uzun, güçlü kuvvetli ve yakışıklı bir insandı. Lakabı Fahreddin’di.

Devrinin ünlü şeyhlerinden Edebali’nin kızı Malhûn (yahut Balâ) Hatun ile evlendi. Alaaddin ve Orhan isimli iki oğlu oldu. 1299 yılında, Osmanlı Devleti’ni kurdu. Ömrü boyunca Bizanslı Hıristiyanlarla savaşıp, onlaraan nice topraklar fethetti.

Osmanlı topraklarını çeşitli fetihlerle 16.000 km2 ulaştırdı. Karahisar, Domaniç, İnegöl, Bilecik, Yenişehir, Köprühisar , Akhisar ve Alyos adası Osman Gazi’nin fethettiği yerler arasındadır.

Samsa Çavuş, Konuralp, Akçakoca, Aykut Alp, Gazi Abdurrahman ve Köse Mihal, İlk Osmanlı padişahının büyük komutanlarıydı.

1326 yılında, Bursa önlerinde vefat etti. Oğlu Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethi üzerine Gümüşlü Kümbet denilen mevkiye defnedildi. Ünlü vasiyetinde “Bizim davamız kuru kavga ve cihangirlik davası değildir. Ben bütün ömrümce İslam’a hizmet için yaşadım. Padişahlık gece gündüz halkı korumak ve Allah’ın lütfuna mazhar olmak içindir.” diyerek temellerini attığı devletin ana prensiplerini de açıklamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir