Biyografi

Osman Türkay Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Osman Türkay kimdir. Osman Türkay hayatı, biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

Günümüz Kıbrıs Türk şiiri şairlerindendir. 1927 yılında Girne’nin Kazafana (Ozanköy) köyünde doğdu. Girne’de özel bir İngiliz okulunu bitirdikten sonra yüksek öğrenim için İngiltere’ye gitti. Londra Modern Diller Okulu Gazetecilik Bölümünü bitirdi (1955). Ayrıca felsefe öğrenimi gördü. 1957’de Kıbrıs’a döndü. Halen Londra’da yaşamaktadır.

Şiirleri, Beşparmak ve Varlık dergilerinde yayımlandı. Son yıllarda, şiirlerindeki temalar dikkate alınarak kendisine “Uzay Çağı Şairi” sıfatı uygun görülmüştür. Uzay Çağı Ozanı olarak uluslar arası konferanslara çağrılmaktadır. 1988 ve 1990 yıllarında “Nobel Edebiyat Ödülü “ne aday gösterilmiştir.

Şiirlerinden bazıları İngilizce, Rumca, İspanyolca, Urduca, Polonez’ce, Çekçe, İsveççe ve başka dillere çevrildi.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı