Osmaniye’de Kilimcilik (Osmaniye’de Kilimcilik Mesleği)

Osmaniye’de, Kilimcilik ile ilgili olarak Cengiz Cafri’den derlenen bilgiler. Osmaniye’de Kilimcilik Mesleği Hakkında Bilgiler

  • Derleyen: Serdar Karakurt
  • Derleme yeri ve tarihi: Osmaniye, 2004
  • Kaynak kişi: Cengiz Cafri, 1961 Osmaniye doğumlu, evli, lise mezunu.
  • Mesleği kimden öğrendiği: Babasından öğrenmiştir.
  • Mesleği kimlere öğrettiği: Kurs vererek öğrencilerine öğretmektedir.

Kullanılan Malzemeler ve Yapım Aşamaları

Karatepe kilimleri tamamen kök boyası ve yünden dokunur. Hiçbir suni işleme tabi tutulmaz. Kök boyasının yapımı baştan sona kadar el emeğidir. Bu boya yüzyıllardır üretildiği gibi geleneksel yöntemlerle imal edilmektedir. Ceviz, zakkum, indigo, mersin, murt, zeytin, ilabada, meşe, sandal gibi ağaçların köklerini ve yapraklarını sıcak suda haşlamak yoluyla elde edilir.

Karatepe kilimleri saf yünün, eğirme denilen aletle ip haline getirilmesiyle yapılır. Bu yün, çeşitli işlemlerle yapılan kök boyasıyla kazanlarda kaynatılarak renklendirilir.
Karatepe kilimleri kirkit denilen bir alet yardımıyla özel kilim tezgahlarında tamamen elde dokunur. Bu kilim motiflerine yörede çeşitli adlar verilir. Bunlar aslanbaşı, merdivenli, yıldızlı, küpeli, taraklı, zincirli, çiçekli, seğmen olarak adlandırılır.

Kilimin dokunması belirli bir sıra izlenilerek yapılır. Bu sıranın en başında yünün ip haline getirilmesi, kök boyası ile boyanması yer alır. Daha sonra bu ip özel tezgahlarda ilmek ilmek dokunarak kilim haline getirilir.

Kullanım Alanları

Kilimin işlevleri çok yönlüdür. Bebeklerin beşiğinin üzerine atılır, çadırda kapı olarak kullanılır. At eğerinin, gelin arabasının üzerine serilir. Duvara dekor olarak asılır. Evde halı ile aynı işlevi görür. Sehpaların üzerine süs eşyası, koltuklarda yastıklara yüz olarak kullanılır.

Gazi Üniversitesi Türk Halkbilimi Uygulama ve Araştırma Merkezi Yayınları  Türkiye’de 2004 Yılında Yaşayan Geleneksel Meslekler Kitabı, ( M. Öcal Oğuz, Emine Aydoğan, Nilgül Aytuzlar, Tuba Saltık Özkan