Nedir

Osmanlı Devletinde Levent Kime Denir?

Levent, Savaşlardaki cesaretleriyle tanınan, dayanıklı ve gözü pek Osmanlı askerleri.

Leventler, “deniz leventleri” ve “kara leventleri” olmak üzere iki bölümdü. Deniz leventleri, kıyı halkından ve korsan gemilerinde yetişerek Osmanlı hizmetine girenler arasından seçilirdi. Bunlar, seferde deniz askeri olarak gemilerde bulunur ve savaşa katılırlardı. Barış imzalanınca da görevli bulundukları yerlerde güvenliği sağlarlardı. Kara leventleri ise 16. yüzyılda beylerbeylerinin yanında atlı olarak görev yapmaya başladılar. Yanında bulundukları paşa ölünce ya da görevden alınınca boşta kalırlardı.
Türk leventleri kırmızı renkte bir başlık, beyaz gömlek, kenarları siyah harçlı yelek, kısa kırmızı şalvar giyerler, bellerine de sarı kuşak sararlardı. Yemeni denilen hafif ayakkabıları vardı. Bellerinde bıçak taşırlardı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı