Genel KültürTarih

Osmanlı Saraylarındaki Cücelerin Görevleri

Boyu ve organlarının büyüklüğü kendi ırkındaki normal boylu bir insanlarınkinden küçük olan insanlara cüce denir. 

Osmanlı saraylarında neden cüceler bulunurdu, cücelerin saraydaki görevi neydi? Cüceler hangi özellikleri dolayısıyla seçilirdi?

Cüceler zekâları ve hazır cevaplıkları dolayısıyla tarih boyunca krallar padişahlar, beyler ve prensler tarafından saraylarında barındırılıp beslenmiştir. Fransa Kıraliçesl Catherine de Medicis (1519-1589) çok kısa boylu kimseleri evlendirip suni olarak cüce elde etmeyi denemiş ise de başaramamıştır.

Tarihte saraylardaki cücelerin en meşhurları şunlardır: Polonya Kralı Stanislas’ın meşhur Bebek unvanlı Nikolas Ferris adlı cücesi doğduğunda 21 cm. olup 270 gram ağırlığındaydı. Öldüğü zaman iskeleti Par s Müzesinde saklanmıştı. Gene aynı devirde yaşamış olan cücelerden Borulavvski 72 cm. boyundaydı, 98 yaşında öldüğünde arkasında birçok çocuk bırakmıştı.

Osmanlı padişahları da saraylarında devamlı olarak 5-10 kadar cüce bulundururlardı. Enderun-i Hümayun’un Seferli koğuşunda tahsil ve terbiye gören bu cüceler padişahı ve saraydakileri çeşitli tuhaflıklar ile eğlendirirlerdi.

Sultan İbrahim’in çok küçük bir cücesi vardı. Bu cüce o kadar küçüktü ki, padişahın kürkünün içine sığabilirdi. Bir keresinde cüce kürkün arasından Sadrazam Kara Mustafa Paşa’ya dilini çıkardı. Buna öfkelenen Sadrazam cüceyi padişahın kürkünün içinden çekip çıkardı, denize attırıp boğdurttu. Sadrazamın idamına sebep olan olaylardan biri olarak bu da gösterilir. II. Mahmut devrinde saraydan kaldırılan bazı sınıflar arasında cücelere de son verilmiştir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir