Biyografi

Otto Liman von Sanders Kimdir? Hayatı

Otto Liman von Sanders kimdir, hayatı hakkında bilgi.

Otto Liman von Sanders: 1 Dünya Savaşında Çanakkale ve Filistin cephelerinde Türk kuvvetlerini komuta eden Alman generali (1855-1929). Osmanlı ordusunda yenilik yapmak üzere Almanya’dan İstanbul’a gönderilen bir kurulun başkanıydı. Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşı’na katılınca, o da Çanakkale’deki ordunun komutanlığına getirildi. Hücum emri verdiği Türk kuvvetlerinin büyük yara almasına neden oldu. Mustafa Kemal aldığı askeri önlemlerle düşmanın saldırı gücünü kırdı.
Liman von Sanders, daha sonra Filistin cephesinde Yıldırım Orduları Grubu Komutanı oldu. İngiliz kuvvetlerinin saldırısına karşı koyamadı ve bu cephe düşman tarafından yarıldı. Mondros Ateşkes Antlaşması imzalandıktan sonra Almanya’ya döndü. “Türkiye’de Beş Yıl” adlı bir kitabı vardır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı