Nedir

Ova Nedir Kısaca Bilgi

Ova Nedir? Ova Ne Demek, Tanımı, Anlamı ve Açıklaması. Ova Hakkında kısaca bilgi. Ova nasıl oluşur, çeşitleri nelerdir, kısa bilgi.
Ova Nedir? terimi genellikle, denizden yüksekliği 200-300 m’yi aşmayan, deniz dibi birikintilerinin kırılmaya ya da eğilmeye uğramadan yükselmesi sonucu oluşmuş bölgeleri belirtmede kullanılır.
Ova, dağlık ya da tepelik bölgelerde, atmosfer etkenlerinin neden olduğu aşınmalar sonucu da oluşabilir. Kaya çatlaklarına sızan sularının donmasıyla oluşan buzların basıncıyla, kayalar önce iri kütleler, daha sonra da çeşitli boylarda çakıl taşları halinde parçalanır. Zamanla, bu gereçler, yağmur sularıyla aşağı sürüklenir, sivri çıkıntıları rüzgarla aşınıp törpülenir. Böylece, yüksek bölgeler giderek düzleşir, vadiler ve çöküntü bölgeleri dolar.
Başka bir oluşum süreci de, çöküntü bölgelerinin hafif gereçlerle (kum ya da toz) dolmasıdır: Çin’deki lös (bir tür kil ve kalker tozu karışımı) ovaları böyle oluşmuştur.
Yavaşlayıp, menderesler çizen akarsular da, dağlardan söküp taşıdıkları gereçlerin çökelmesi sonucu kıyı ovalarını oluşturur.
Gerçek çöküntü bölgeleri, ovaların özel bir türüdür; denizden alçak olan bu bölgeler, genellikle, kurumuş, eski göl yataklarıdır. Örnek olarak, deniz düzeyinden 26 m daha alçak olan Hazar denizi çöküntü bölgesi gösterilebilir.
Tümüyle yatay ve küçük boyutlu ovalara yayla denir. Deniz yüzeyinden yüksekte yer alan düzlükler ise yüksek yayla diye nitelenir. Bunlar genellikle, daha engebeli yüzey şekillerinin düzleşmesi sonucu ortaya çıkar. Dünyanın en yüksek yaylası olan Tibet yaylasının denizden ortalama yüksekliği 5 000 m’dir.
Toprak ve toprak altı zenginlikleri, ulaşım kolaylığı gibi çeşitli nedenlerle insan toplulukları çoğunlukla ovalarda yerleşir. Buna karşılık, dağlık bölgenin ovalar karşısındaki üstünlüklerinden biri, buralarda odun ve suyun her zaman bulunmasıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı