Nedir

Palmiye Ağacı Nedir, Hakkında Bilgi

Palmiye Ağacı Nedir, Hakkında Bilgi

PALMİYE (Chamaedorea). Genel mono-kotiledoıı sınıfına ait çalı, ağaç veya asma.

Tropikal bölgelerde yetişen palmiyenin gövdesi genellikle dalsızdır. Yapı olarak aşırı büyümüş mısır saplarına benzer. Birçok ağaçta olduğu gibi katman doku ve kabukla çevrilmiş merkezi bir odunsu özü yoktur. Ancak, ara sıra meydana gelen sürekli hücre büyümesi, bazı biçimlerde, gövdenin çapının genişlemesiyle sonuçlanır. Bazı palmiye türleri ise gövdesizdir.

Palmiyeler, yapraklarından çok çiçek ve meyveleriyle sınıflandırılır. Çiçekler, çoğu zaman küçük ve göze batmayacak renktedir. Genellikle tek cins, yani ayrı erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde doğarlar. Hurma ağacı gibi bazı türleri ayrı ağaçlarda doğan iki cinsiyetli, iki evcikliyken, bazı türleri de aynı çiçekler tarafından üretilen hem erkek, hem de dişi, çift cinsiyetlidir. Tipik olarak çiçekler, üç taç yaprak, üç çanak yaprak, altı erkek organ ve bir dişi organdan oluşur ve sadece üç tohumdan birinin olgunlaşmasına rağmen, her birinin tek bir yumurtacığı veya tohumu vardır. Çiçek kümesi veya top halinde açan çiçekler bazen çok iri çiçek yaprakları içerir. Yelpaze biçiminde iri yapraklı bir tür hurma ağacı olan Corypha umbraculifera yaklaşık altmış milyon çiçek yapraklı çiçek kümelerine sahiptir. Ancak bu palmiye, çiçek ve meyve verdikten hemen sonra ölür.

Palmiyeler genellikle tropikal bölgelerde yetişmesine rağmen, bazı türlerine Güney Amerika, Avustralya, Kuzey Japonya ve Kore’nin kuzey ucunda rastlanır. Afrika palmiyeleri ise kıtanın doğu kıyısına doğru uzanır.

Ekonomik olarak düşünülürse, palmiyelerin en önemlisi hindistan cevizidir.

 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı