Biyografi

Peyami Safa Edebi Kişiliği Kısaca Özet

 Peyami Safa Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Peyami Safa Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Çeviri ve telif hikayelerle basına giren Peyami Safa hemen belirtmek gerekir ki hikayede gerçek bir başarıya hiçbir zaman ulaşamadı. Romanda ise, giderek gelişerek, Türk romanının başta gelen adları araşma girdi. Bu arada günlük gazetelerde uzun yıllar seçkin ve kaliteli fıkralar yazdı. Sayısız makaleler ve sohbetler kaleme aldı. Gezi notları, fikir ve düşünce ürünü değerli inceleme ve monografiler de meydana getirdi. Son yıllarına doğru çıkardığı  Türk Düşüncesi adlı ve daha önceleri yayımladığı Kültür Haftası, onun kültür ve sanatımıza yaptığı önemli hizmetler arasında yer almaktadır.
Peyami Safa iki türlü romancılık yaptı: Birisi geniş halk yığınları için yazdığı romanlardır ki, bunlarda en küçük dozda bile sanat kaygısı ve iddiası yoktur. Daha çok para kazanmak, geçim sağlamak için kaleme alınmış bulunan bu tür romanlarında baştan savmalıklar bir yana açık saçıklıklar bile göze çarpar. Dil ve anlatım, bayağı değüse bile, ona yakındır. Argo sözlere bol bol rastlandır. Yazar, bu durumu kendisi de önceden bilip hesapladığı için, onlara asü adını koymamış, «Server Bedi» takma adiyle yetinmiştir. Kendisini Türk edebiyatına mal eden asıl romanlarına gelince; bunlarda ciddi bir özen ve ağırbaşlılık vardır. Dil ve anlatımı ile de Türkçe’nin üslûp ustaları arasındaki haklı yerini alır.
Asıl adını vermekte sakınca görmediği romanlarında Peyami Safa  çok yönlü bir sanatçı kişiliği gösterir, insanoğlunun çeşitli ve değişik tutum ve davranışlarını hem olaylarla, hem de olayların itici” gücünü teşkil eden psikolojik yönlerinin tahlilleriyle gözler önüne serer. Değişen toplumun değişme safhalarını yakından inceler fert cemiyetin karşılıklı ilişkileri ve bunlardan doğan bunalımlar üzerinde durur. Romanı, sadece okumak ve vakit geçirme aracı olmaktan çıkararak onun bir «düşünme ve kendine gelme» aracı olmasını da amaçlar. İç ve dış dünyası ile insanı tanıtmaya çalışan yazar, son romanlarında evrenin metafizik konuları üzerinde durmak eğilimi de gösterir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı