Kitap Özetleri

Peyami Safa Mahşer Kitabı Özeti

Mahşer Kitabı Özeti. Mahşer Kitabı kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kısaca özeti. Peyami Safa’nın Mahşer Kitabı hakkında bilgi

MAHŞER

Peyami Safa’nın romanı (1924)
Yedek subaylığını bitirip cepheden İstanbul’a dönen Nihat, “teyze” dediği uzak akrabasının Fatih’teki evine giderse de, bekçiden, Hatice Hanım’ın öldüğünü, ev sahibinin de evi başkalarına kiraya verdiğini öğrenince geceyi eski bir arkadaşında geçirir. Nihat daha önce öğretmenlik yapmıştır; ertesi gün iş aramaya başlar, bulamaz. Ümitsiz girdiği bir yazıhanede, zengin komisyoncu Mahir Bey’in karısı Seniha Hanım, Nihat’la ilgilenir, onu çocuğuna öğretmen yapar. Evde Mahir Bey’in uzak akrabası bir genç kız (Muazzez) ile Nihat arasında bir sevgi bağı kurulmuş, Nihat şimdi bir yazar dostunun (Kerim Bey) yardımıyla gazetelere çeviriler de yapmaya başlamıştır. Muazzez’le evlenen Nihat, çok geçmeden, karısı bütün mücevherlerini de sattığı halde, açlık ve sokakta kalmak tehlikesiyle karşı karşıyadır. Muazzez şimdi eski rahatını, Mahir Dayı’sının evini arar gibidir; kocasından ayrılır, tekrar Mahir Dayı’sına gider. Bunalımlar geçiren Nihat intihar etmek ister, fakat kurtulur, Muazzez’le barışırlar. Eski ev rahatıyla yeni yuva rahatsızlıkları (Muazzez) ve yaşamakla ölmek (Nihat) arasındaki tereddüt ve bocalayışlar sona ermiştir. 
Özet, Cahit Sıtkı Tarancı’nın Peyami Safa-Hayatı ve Eserleri (1940) kitabından alındı.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı