Nedir

Peypazarı Yöresel Yemeği Mumbar Sucuğu

MUMBAR SUCUĞU (BEYPAZARI)
Derleyen: Çiğdem BAYRAK Derleme Tarihi: 2005
Kaynak Kişi: Adil DEĞİRMENCİOĞLU, Beypazarı doğumlu, lokanta sahibi.
Yemeğin Malzemeleri: Et, karabiber, kırmızıbiber, sarımsak, tuz, tarçın yemeğin malzemelerini oluşturur.
Yemeğin Yapılışı ise şu şekildedir: Et, et kesme makinesinde iki kere çekilir, Mumbar hamuru makinede çekilmiş sarımsak ve baharatlarla yoğrulup bir gün bekletilir, Özel makine ile bağırsağa doldurulup bir gün de bu şekilde bekletilir. İkinci gün mumbar kangalları çatal ile işlenip bağırsaklar delinir. Havalanması ve kuruması sağlanır, Daha sonra ise oklava ile ezilerek mumbar hamurunun sıkışması sağlanır, İki günde baskı altında tutulur, Hazır olan mumbar kangalları ızgarada, tavada, sobada köz üzerinde pişirilerek ya da pişirilmeden yenilebilir.
Yemek Beypazarı ilçesinde çok eski dönemlerden beri yapılan bir sucuk çeşitidir, Asıl adı bumbardır, Zamanla yanlış yazılmasında dolayı bugüne mumbar olarak gelmiştir, Et, kırmızı biber pul biber, sarımsak, tuz ve tarçından oluşan mumbar normal sucuklardan daha uzun ömürlüdür. Günümüzde çok farklı sunumları vardır, Mumbar hamurunun köfte şeklini alarak ızgarada ya da tavada pişirilerek elde edilen mumbar köftesi bunların ilkidir, İkincisi ise yine mumbar hamurunun bağırsağı doldurularak kurutulmadan yapılan mumbar döneridir.
Çok eski dönemlerde Beypazarı ilçesinin pek gelişmediği halkın satın alma gücünün yetersiz olduğu bunun yanında da gıda maddesi satan yerlerin çok sınırlı olduğu dönemlerde halk yiyecek maddelerini kendileri oluşturma gayretine düşmüşler. İşte bumbar da bu gereksinimden doğan bir yemek olarak doğmuştur. Eskiden parmak büyüklüğündeki kurutulmuş mumbarlar kahvelerde, tarlalarda, bağ ve bahçelerde ince ince kesilir azık olarak ekmek arasına konulup yenilirdi.  Normal sucuklardan daha fazla sıkıştırılmasından içine daha çok baharat katılarak yapılmasından dolayı o sucuklardan daha uzun ömürlüdür, Bir sene bozulmadan kalabilir, Çok pratik bir yiyecektir. İşte tüm bu özelliklerinden dolayıdır ki mumbar sucuğu önemini kaybetmeden günümüze kadar gelmiştir.
Mumbar ana ve ara öğünlerde yenebilecek türde bir yemektir. Yumurta kırılarak tavada pişirilmiş ve sabah kahvaltılarında kahvaltılık olarak yenmiş, ızgara ya da tava da pişirilerek, köfte veya döner olarak öğle ve akşam yemeklerini süslemiştir. Beypazarı hanımları ikindi ve akşam çaylarının yanında Beypazarı kurusu ve simidinin yanında dilimlenmiş mumbarı da servis yapmışlardır.
Mumbar et sucuğu Beypazarı esnafının hemen hemen hepsinde bulunmakta, halka ve gelen turistlere satışa sunulmaktadır. Et ürünü olmasına rağman sadece kasaplarda değil şekerlemecilerde ve lokantalarda da satılmaktadır.
Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı