Biyografi

Pierre Abelard Kimdir, Hakkında Bilgi

Pierre Abelard kimdir, Pierre Abelard hayatı, biyografisi ve çalışmaları hakkında bilgi.

ABELARD Pierre (1079 – 1142). Fransız düşünürü ve filozofu.

Ailesinden geçecek asalet Unvanından vazgeçip Paris’e geldi. 22 yaşında bir felsefe okulu açtı ve burada ilgi ile karşılanan diyalektik ile görüşlerini anlatan dersler verdi. Bir ara Lion’a gitti ve ilahiyat alanlarında çalıştı. Jean-Jacques Rousseau’ya ilham olan Heloise ile aşkı, Heloise’in amcası Fulbert’in kışkırttığı bir grubun saldırısına uğraması ve hadım edilmesiyle son buldu. Bunun üzerine bir süre manastıra kapandı ve yalnızlığı seçti. Bir süre sonra çevresindekilerin ısrarıyla derslerine döndü.
Felsefe tarihindeki yeri, kiliseye karşı verdiği zekice savaşa ve bugün “Kavramcılık” olarak nitelenen özgün bir teoriye dayanır.
Kiliseyi eleştirmiş, tutarsızlıkları açıklamış, bu nedenle bazı kitapları yakılmış ve pek çok düşman kazanmıştır. 1121 yılında aklın diyalektik bir temele dayandığını savunan kitabı yayınlanmış, İlahiyata Giriş adlı eseri ise kilise kararı ile yaktırılmıştır. Düşmanlarından kaçmak için oradan oraya dolaşan Abelard, papalık tarafından affedildikten sonra sessizlik ve yalnızlık içinde ölmüştür.
 
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı