Biyografi

Pierre-Simon Laplace Hayatı ve Çalışmaları

Pierre-Simon Laplace kimdir (hayatı- biyografisi) Pierre-Simon Laplace çalışmaları ve bilim dünyasına katkıları nelerdir.
Pierre-Simon Laplace , Fransız astronom, matematik ve fizik bilgini (1749-1827). Babası bir çiftçi olan Laplace, köyünde okuduktan sonra Paris’e geldi. Burada dönemin önemli matematik bilginlerinden d’Alem-berdn da yardımıyla, yirmi yaşındayken Krallık Askeri Okulunda matematik öğretmeni oldu. Kısa sürede bilimsel çalışmalarıyla tanındı, öğretmen okulunda profesörlük yaptı. Birinci konsül tarafından İçişleri Bakanlığı’na getirildi. Politikaya yatkın olmadığı için bir süre sonra bu görevden ayrıldı. 1799’da senatoya girdi. Napolyon O’na “imparatorluk kontu” unvanını verdi. (1806). Fakat Laplace, 1814’te İmparatorun düşmesi için oy kullandı. Kral 18. Louis kendisine markilik ve ayan üyeliği verdi.
Laplace’m bilimsel çalışmaları özellikle gök mekaniği ve varsayımlar hesabı ile ilgilidir. “Dünya Sisteminin Açıklanması” adlı eserinde, ünlü “evrenin oluşum varsayım”ı yer alır. Bu varsayıma göre, Güneş Sisteminin şimdiki yerinde ilkel bir bulutsu bulunmaktaydı. Bu bulutsu, çok yoğun ve yüksek sıcaklıktaki bir çekirdeği atmosfer gibi çevreliyor ve merkezinden geçen bir eksen etrafında dönüyordu. Dönüş halinde olan bu bütünün dış katmanlarının soğuması, bulutsunun ekvator düzleminde iç içe halkalar meydana getirmiş, merkezdeki çekirdekten de Güneş oluşmuştu. Bu halkalardan her birinin maddesi, bir noktada yoğunlaşarak gezegenleri meydana getirmişti. Aynı şekilde, gezegenlerden de uydular doğmuştu. Bu varsayım, Laplace’a olağanüstü bir ün kazandırdı.
Laplace, varsayımlar hesabı üzerinde önemli çalışmalar yaptı. Elektromagnetizmanm iki temel kanununu formülleştirdi. Daha başka buluşları da oldu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı