Kültür

Primitif Halklarda Görülen Resimlerin Özellikleri

Primitif Halklarda Görülen Resimlerin Özellikleri Hakkında Bilgi
Buzul Çağı’nın mağara içlerinde yapılmış olan hayvan resimleri bu halklarda açık havadaki kayaların üzerine çizilmeye başlanmıştır. Ancak bu kez Buzul Çağındakİ gibi yalnız hayvan değil insan resimlerinin yapılması da söz konusudur. Ayrıca bu resimler, Buzul Çağı’nın tek tek yapılmış olan hayvan resimleri de değildir. İnsan ve hayvan, bir konu çevresinde bİr arada resmedilmiştir. Yalnız konuya tahsis edilmiş belirli bir yüzey düşünülmemiş, konu, sınırlanmamış bir yüzeyin bir parçasına işlenmiştir.
Buzul Çağındaki hayvan resimlerinin karakteri, hayvanın göz önünde oluşan optik görüntüsünde İdi. İşte bu optik görüntü, hayvan resimleri için aynı kalmakta, fakat insan, şematik ve çizgi halinde gösterilmekte idi. Yani insan resmi, hayvan resmi gibi optik görüntünün gözdeki yansımasına göre değil, uzuvlarının idrak durumuna göre biçimlendiriliyordu. Demek ki insanın uzuvlarını idrak edip etmemesine göre, yapısal olarak uzuvlarının yan yana sıralandırılması söz konusu oluyordu.
Buzul Çağı’nın birbirlerini kesen ve birbirleri üzerine resmedilmiş olan figürleri (ki bu her av için bir hayvan resminin yapılmasından doğmuştu) bu kez birbirlerini kesmiyor, fakat birbirleriyle ilişkili olarak, bir konu çevresinde toplanıyorlardı.
Cinsel uzuvların özellikle belirtilmesi, ilk kez bu primitif halklarda görülüyor.
İnsan figürlerinin iç formları belirtilmiyor. Figürler bir gölge-re-sim halinde gösteriliyor.
İnsan başı, önceleri gövde ve boya oranla, çok küçük resmediliyor. Sonraları ise başın oransız olarak büyüdüğü görülüyor. Bu dönem, Buzul Çağından sonra İlk köylerin doğduğu sıralarda gözlemleniyor.
Resimlerde av ve savaş sahneleri, hayvan sürüleri, dini danslar konu olarak ele alınıyor. Yer yer tek bir hayvanın da resmedildiği görülüyor.
Yukarıda belirtilen özellikler, Orta taş Çağı ortalarından, ilk büyük uygarlıkların başlamasına kadarda gözlemlenmektedir.,
Adnan TURANİ / Dünya Sanat Tarihi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı