Biyografi

Ralph David Abernathy Kimdir

Ralph David Abernathy kimdir, hayatı ve çalışmaları hakkında

Vaftizcilik tarikatından rahip Ralph David Abernathy, ABD’de ortaya çıkan siyahlara medeni haklar tanınması hareketinin temsilcilerindendir. Güneyli Hıristiyan Önderler Konferansı’nın kurulmasında etkin rol oynamış 1968-1977 arasında başkanlığını yapmıştır.

ABD’li rahip ve zenci hakları önderi (Linden, Alabama 1926-ay.y. 1990). 1948’de vaftizci tarikatından rahip olan Ralph David Abernathy, 1951’de Alabama eyaletinin Montgomery kentinde rahipliğe başladı. 1955’te Martin Luther King Jr’la birlikte ırk ayrımcılığını protesto etmek için Montgomery’de otobüs boykotunu düzenledi. 1957’de Martin L. K. Jr’la Güneyli Hristiyan Önderler Konferansı’nı (GHÖK) kurdu. Bu arada evi ve kilisesi ırkçı beyazlar tarafından, etkinliklerine misilleme olarak dinamitlendi. M. L. King’in 1968’de öldürülmesinden 1977’ye kadar GHÖK’nın başkanlığını yaptı. 1989’da öz yaşam öyküsünü yayınladı: And the Walls Came Tumbling Down.

Bilginin Kaynağı; Grolıer Internatıonal Amerıcana Encyclopedia

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı