Biyografi

Ratip Aşir Acudoğu Kimdir, Hayatı ve Eserleri

Ratip Aşir Acudoğu kimdir. Ratip Aşir Acudoğu eserleri, yapıtları ve sanat yaşamı hakkında bilgi

ACUDOĞU Râtip Aşir (1898-1957). Heykeltıraş, İstanbul’da Mollagürâni semtinde doğdu (20 Şubat 1898).

Babası Hüseyin Aşir Molla, hukukçu idi. ilk öğrenimini Çubuklu ‘da yaptı. Aksaray’daki Mahmudiye Rüştiyesini bitirdi. Ankara Sultanisinin son sınıfında okurken askere alındı. 20 yaşında Güzel Sanatlar Akademisi’nin heykeltıraşlık bölümüne girdi, ilk Türk heykeltıraşı ihsan Özsoy’un öğrencisi oldu. Babası, onu 1921 yılında Almanya’ya yolladı. Râtip, Münih’te Milli Yüksek Sanatlar Akademisi’nde, Prof. Bleckher’in atölyesinde iki yıl çalıştı. Akademi’den lisans ve profesörün el yazısı ile bir de takdirname aldı. Bu yıllarda Almanya, ekonomik kriz içinde idi. Almanya’da geçim zorlaşınca Fransa’ya geçti. Bourdelle ile olumlu ilişki kurdu. Aristide Maillot’dan ders aldı.
Yurda dönünce resim öğretmenliği yaptı. 15 Ocak 1957’de öldü. ilk büyük eseri Menemen’de Kubilay Anıtı’dır. Bolu’daki Mareşal elbiseli Atatürk Heykeli, Ankara üniversitesindeki Atatürk Heykeli, Erzincan’da İnönü Anıtı da önemli eserleri arasında yer almaktadır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı