Biyografi

Recaizade Mahmut Ekrem Edebi Kişiliği Kısaca

Recaizade Mahmut Ekrem Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Recaizade Mahmut Ekrem Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Tanzimat dönemi Türk yenilik edebiyatı: Kuranlar ve Geliştirenler olarak iki bölüme ayrılan edebiyatçılardan oluşmaktadır. Şinasi, Namık Kemal ve Ziya Paşa kurucular; Recaizade Mahmut Ekrem, Abdülhak Hamit ve Samipaşazade Sezai ise bu edebiyatı geliştiriciler, yayanlar arasında sayılır.
Tanzimat dönemi Türk yenilik edebiyatının ülkede tutunup yaygınlaşmasında en büyük rolü oynayan, Recaizade Mahmut Ekrem Bey’dir denilebilir. Ekrem Bey, bu yeni edebiyat tarzının ve zevkinin memlekette tutunup gelişmesi için hem eserleriyle, hem yeni yetişen gençleri destekleyerek, hem de eskiyi korumak isteyenlerle mücadele ederek çok etkili olmuştur. 
Yeni edebiyatın birçok dallarında eserler ve özellikle gençler için örnekler veren bu edebiyatçımız, sanatkar olarak kuvvetli sayılamazsa da, yaptığı işler ve Tanzimat edebiyatında oynadığı önemli roller bakımından çok değerli bir şahsiyettir. Şiir, roman, tiyatro, inceleme ve daha başka dallarda eserleri bulunan Ekrem Bey şiirde belirli bir varlık gösterememiştir. Çoğu acıyı ıstırabı dile getiren manzumeleri fazla derinlikleri olmayan ürünleridir. Bunlarda ne Namık Kemal’in büyük epik ve hamasi heyecanları, ne Hamid’in engin derinliği ve yüceliği, ne de Ziya Paşa’nın fikir ve düşünceye dayalı didaktik havası vardır|
Tiyatroları da başarılı değildir. İlk bir iki küçük roman denemesinde Namık Kemal’in etkisinde kalmış, bu etkiden sıyrılarak kaleme aldığı ünlü Araba Sevdasında ise sanat hayatının en başarılı ürününü vermiştir. . Gerçekten de bu romanı, bizde yazılan, gelenek-görenek-tahlil ve tasvirce seçkin ilk ürünler arasında yer alır.
Araba Sevdası, Türk roman edebiyatının aşama taşlarından biridir. Eleştirmede bir yandan —Muallim Naci ile olan tartışmaları buna örnektir çok hırçın olan Ekrem Bey, öte yandan da aşırı yumuşaktır. Bu yönüyle eleştirmeyi adeta sadece bir övgü olarak kabul eder. Edebiyatın bilgi ve teori yönlerinde meydana getirdiği eserleri ise, zamanına göre büyük bir önem ve değer taşımaktadır. Recaizade Mahmut Ekrem Bey’in büyük hizmetlerinden biri de Servetifünun Edebiyatı topluluğunun oluşmasını hazırlama sidir. Bu topluluk, varlığını ve gelişmesini tümüyle bu büyük üstada borçludur. Özetle şu söylenebilir ki Ekrem Bey’in yeni Türk edebiyatına geniş ölçüde hizmeti geçmiştir; ancak bu hizmet, eserlerinden çok, etkileriyle olmuştur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı