Kitap Özetleri

Recep Bilginer İsyancılar Oyunu Özeti

İSYANCILAR Recep Bilginer’in oyunu (1964)

Olayı yakın bir geçmişte bir güney Anadolu köyünde geçen üç perdelik oyunda “toprağı az olan köylü, öğretmenin uyarmasıyla, hazineye ait toprağın kendisine dağıtılması için müracaat eder, fakat düzenbaz muhtar, bu dileği valiye, isyan şeklinde bildirir. Çekmediği kalmayan köylü, haklarının tanınması için direnir. Özellikle Fadime Nine, köylüsünün önüne düşer, muhtarı seçmezler, sandığa hile karışmasın diye de, sandığı muhtara vermezler.” Köylülerin nerdeyse öldürecekleri densiz adam, son sahnede bile hâlâ muhtarlığı için yakınmaktadır. Onun yüzünden mahpuslara düşmüş köylüler, Fadime Nine’nin önlemesiyle bırakırlar muhtarı. Yaşlı kadın, köyden defolup gitmesi şartıyla onu da hükümeti de bağışlamıştır.
On kişili, otuza yakın figüranlı ve sağlam yapılı oyun, önce Ocak 1964’te İstanbul Şehir Tiyatrolarında oynanmış, epik havasıyla da yılın en beğenilen oyunlarından biri olmuştu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı