Biyografi

Refik Halit Karay Edebi Kişiliği Kısaca, Özet

Refik Halit Karay Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Refik Halit Karay Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Günümüz edebi ‘Türkçe’sinin yapıcılarından biri olan Refik Halit Karay daha ilk yazılarından itibaren duru, rahat, sade ve kıvrak bir üslubun sahibi olarak kendisini kabul ettirdi. Siyasi mizahı amaç edinen sohbetleri ve makaleleri çok keskin, esprili ve aynı zamanda hırpalayıcı idi. Her iki sürgününde bu hırpalayıcığının etkisi büyüktür. Yurt içi sürgünü kendisi için, Anadolu’yu, Anadolu gerçeklerini ve insanlarını tanıması bakımından çok yararlı oldu. Nitekim İstanbul’a gelişinde bu sürgün yıllarında edindiği gözlem ve izlenimlerinden yararlanarak meydana getirdiği hikayelerde büyük başarı kazanıp geniş ilgi topladı.
Memleket Hikayeleri adını taşıyan bu eseri Türk edebiyatında Anadolu gerçeklerini o zamana kadar edebiyata yansımamış şekilde dile getiren ilk örnekleri teşkil eder. Mütareke yıllarında bir roman da yazmış ve bunda başarılı olmuştu. Gurbette iken roman ve hikayeye ağırlık verdi. Herhangi bir teze bağlı olmayan, lakin basit hayat gerçeklerini, insan karakterlerini ustaca çizip tahlil eden daha seçkin romanlar kaleme aldı. Bunların geniş ilgiyle karşılanması, kendisindeki roman yazma eğilimini çok büyük ölçüde hızlandırdı. Dolayısıyla biraz da geçim zoruyla peşi peşine fazla sayıda kaleme aldığı romanlarda edebiyat kalitesi giderek düştü. Bu arada, yine gurbet yıllarının ürünü olan fantazi nitelikteki iki mensur şiirler kitabı da anılmaya değer. Bu kitaplarında «Sıcak, oynak, çekici, ışıklı, zevkli» bir dil ve anlatım göze çarpar ki, Refik Halit’in belirgin bir yönü ve özelliği de bu üslup oyunculuğudur. Değişik konularda ve çok sayıdaki eserlerinden başlıcaları aşağıda gösterilmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı