Biyografi

Reşat Nuri Güntekin Edebi Kişiliği Kısa Özet

Reşat Nuri Güntekin Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Reşat Nuri Güntekin’in Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi.
Reşat Nuri Güntekin çağdaş Türk edebiyatının ve cumhuriyet döneminin en ünlü, en sevilmiş yazarlarından ve roman üstatlarındandır. Yazı hayatına tiyatro eleştirmeleri ile girmişti. Bunu tiyatro eserleri izledi. Önce bir tiyatro olarak tasarladığı ve İstanbul Kızı, adını verdiği bir konuyu Çalıkuşu olarak romanlaştırıp yayımladıktan sonra kısa zamanda büyük ilgi ve ün topladı. Bundan sonra ağırlığını hikaye ve özellikle romana verdi. Ama tiyatroyu da hiç bir zaman bırakmadı. Edebiyat ürünlerinin başlangıç ve bitim dönemlerinde bu türe oldukça ağırlık verdi.
Hikayelerinde hemen daima ince ve duygusal konulara ve bunlarla birlikte mizaha da yer ayırdı. Romanlarında realizmle romantizmi birbiri içinde ustalıkla kaynaştırdı. Kahramanlarım toplumun orta halli kesitinden ve özellikle öğretmenlerden seçti. Bunların arasına halkın hemen her tip ve karakterdeki insanlarını da kattı. Süssüz, yapmacıksız, sanatsız, son derece tabii ve rahat dil ve anlatımıyla, kendine özgü tatlı ve akılcı üslubuyla geniş okuyucu yığınlarını uzun yıllar çevresinde topladı.
İnsanların her türlü duygu, düşünce, dert ve elemlerini dile getirirken sık sık toplum sorunlarına, sosyal dertlerimize de parmak bastı. Ancak bunları yaparken yıkıcı ve kırıcı olmaktan dikkatle kaçındı. Daima yapıcı bir gözlem ve tasvire yöneldi. Olayların ve sorunların fazla derinliklerine inmemesi ya da inmek istememesi de bu yazarın belirgin tutumlarından biridir. Tiyatrolarının bazılarını salt tiyatro olarak kaleme aldığı gibi, bir kısmını da Yaprak Dökümü, Eski Hastalık gibi romanlarından tiyatroya dönüştürdü. Anadoluyu acı-tatlı gerçekleriyle canlandıran başarılı gezi notları da yazdı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı