Biyografi

Rıfat Ilgaz Kimdir Hayatı Eserleri Edebi Kişiliği

Rıfat Ilgaz’ın hayatı ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi.

Rıfat Ilgaz (1911 – 1993)

Cide’de doğdu. Kastamonu Öğretmen Okulundan sonra Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü bitirdi. Çeşitli illerde Türkçe öğretmenliği yaptı. Daha sonra öğretmenlikten ayrılarak gazeteciliğe başladı. Arkadaşlarıyla birlikte Markopaşa, Malumpaşa, Merhumpaşa, Adembaba adlı gülmece dergilerini çıkardı. Şiir kitapları yayımlayarak öykü, roman ve oyun yazarlığı yaparak yaşamını sürdürdü. İstanbul’da öldü.

Rıfat Ilgaz Edebi Kişiliği

İlk şiirleri Kastamonu’da Nazikter ve Açıksöz gazetelerinde çıktı. Bunlar geleneksel nazım biçimleri ile yazılmış romantik şiirlerdi. 1940’tan sonra ölçüye, uyağa, süse, alışılmış şiir kurallarına sırt çevirdi. Halk deyişlerinden yararlanan açık, yalın, akıcı bir dille taşlama öğeleri taşıyan toplumsal konuların şairi oldu. Toplumsal gerçekçi akımın özgün adlarından sayıldı. 1955’ten sonra gülmece öyküsü, oyun ve roman türlerinde yoğunlaştı. Bu eserlerinde, güldürmekten çok, acı duygulara yaklaşmayı, işlediği her konuda insanları neşelendirmeyi değil, yaşantısının tatlı olmayan sonuçlarını anlatmayı denedi. Konularına ince bir ironiyle yaklaştı. Romanlarında Batı Karadeniz’in kıyı halkının yaşam mücadelesini ve II. Dünya Savaşı yıllarının toplumsal sorunlarını işledi.

Rıfat Ilgaz Eserleri, Şiirleri

Şiir: Yarenlik, Sınıf, Yaşadıkça, Devam, Üsküdar’da Sabah Oldu, Soluk Soluğa, Kara Kılçık, Uzak Değil, Güvercinim Uyur mu, Kulağımız Kirişte, Ocak Katırı Alagöz.

Roman: Hababam Sınıfı, Pijamalılar, Karadeniz’in Kıyıcığında, Karartma Geceleri, Sarı Yazma, Yıldız Karayel, Hababam Sınıfı İcraatın İçinde.

Çocuk romanı: Halime Kaptan, Kumdan Betona, Bacaksız Kamyon Sürücüsü, Cankurtaran Yılmaz, Bacaksız Okulda, Bacaksız Tatil Köyünde, Bacaksız Paralı Atlet, Küçükçekmece Okyanusu, Nasrettin Hoca ve Çömezleri, Apartman Çocukları.

Güldürü öyküsü: Radar’ın Anahtarı, Don Kişot İstanbul’da, Palavra, Kesmeli Bunları, Nerde O Eski Usturalar, Saksağanın Kuyruğu, Şevket Ustanın Kedisi, Geçmişe Mazi, Garibin Horozu, Altın Ekicisi, Tuh Sana, Çatal Matal Kaç Çatal, Bunadı Bu Adam, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Rüşvetin Alman-cası, Çalış Osman Çiftlik Senin, Sosyal Kadınlar Partisi, Şeker Kutusu, Dördüncü Bölük.

Oyun: Karadeniz’in Kıyısında, Hababam Sınıfı, Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı.

Anı: Yokuş Yukarı, Kırk Yıl Önce Kırk Yıl Sonra.

Köşe yazılarını topladığı kitaplar: Nerde Kalmıştık, Cart Curt

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı