Kültür

Romantizm Nedir Kısaca Bilgi

Romantizm Nedir? Romantizm ne demek, Romantizm hakkında kısaca bilgi. Romantizm ile ilgili kısa özet bilgi.
Adını Orta Çağ “romans”larından yani Latin kökenli dillerde anlatılan öykü ve söylencelerden alan Romantizm, yaklaşık yüz yıl boyunca başta İngiltere, Almanya ve Fransa olmak üzere tüm Avrupa’yı etkisine almıştır.
Romantizm, antik döneme yeniden bir dönüş sayılan neoklasisist akımdan sonra, belirli kalıplar ve kurallardan yorulan Avrupa sanatının kendine yeni bir çözüm yolu aramasıyla ortaya çıkmıştır. Bu akım 19. yüzyılın başlarında insanın duygularını, düşüncelerini, düş gücünü yansıtan, sanatçının özgürce kendisini ifade etmesini sağlayan çağdaş bir görüştür.
Romantik sanatçılar kurallardan, ölçülerden ve formları sınırlayan çizgilerden kurtulma çabasındadır. Onlar, renk kitleleriyle kendini ifade etme yolunu bulmuş, sanat için sanatı seçerek kendine yeni bir dünya yaratmıştır.
 
Neoklasisist sanatçılar için esin kaynağı eski Yunan ve Roma yapıtlarıdır. Romantik sanatçılar ise doğrudan kendilerine yönelmişlerdir. Duyguları, iç dünyası, kendi gücü bu dönem sanatçısının tek esin kaynağıdır.
Yüzyıllar boyunca figürlü konulara bir fon görevi yapan manzara resmi, ilk kez Romantik Dönemde bir çevre olmaktan çıkmış ve figür resminin önüne geçmiştir. Romantik manzara resim anlayışı, İngiltere’de geliştirilmiş ve İngiltere ilk kez bu dönemde Avrupa resminin önüne geçmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı