Kültür

Romantizm Ressamları Ve Eserleri

Romantizm Ressamları Ve Eserleri. Romantizm akımı temsilcileri kimlerdir, . Romantizm sanatçıları ve ressamları hakkında bilgi.
Francisco Goya (Françesko Goya) (1746-1828): 19. yüzyılın resim sanatındaki en büyük sanatçılarından biridir. 1770’de Roma’ya gitmiş ve klasik heykel sanatını ve Barok ressamların yapıtlarını incelemiştir. Sanatçı Velazques’in resimlerindeki gerçekçilik ve Remb-randt’ın portrelerindeki gözlem gücünden etkilenmiştir.
Theodore Géricault (Teodor Gericolt) (1791-1824): Sanatçı, romantik figür resminin Fransa’daki öncüsüdür. Ne-oklasisist ressamlar, çizgilerle belirlenen formlar yaratırken Géricault’un formları renk kümeleriyle oluşturulmuştur. Cara-vaggio, Rubens, Rembrandt gibi ustalardan etkilenmiştir. Mic-helangelo’nun figürleriyle klasik heykeller de onu etkilemiştir.
Géricault’un resimleri, ruhsal bozuklukların fiziksel etkilerini yansıtır. Bunlar, batı sanatındaki psikolojik portreciliğin en güçlü örnekleridir. Sanatçı, modelin yüz ifadesin-deki farklılıkları vurgulamış; göz ve ağız çevresini özellikle çalışmıştır. Koyu bir fon üstünde yer alan portrelerde, giysiler de koyu renklidir.
Medusa’nın Salı ve Hafif Süvari Alayı adlı tabloları sanatçının diğer yapıtları arasında sayılabilir.
Eugéne Delacroix (Öjen Dölakruva) (1798-1863): Fransız romantik figür ressamlarının önemli temsilcilerindendir. Sanatçı neoklasisist tarzdaki sağlam çizgi ve desen resmine karşılık, rengi ön plana çıkaran, daha çok dönemin siyasal yapısına ışık tutan tarihsel konulu resimler çalışmıştır.

Sanatçının yapıtları arasında Sardanapal’ın Ölümü, Halka Önderlik Eden Özgürlük  ve Cezayirli Kadınlar sayılabilir.
John Constable (Con Konsteybıl) (1776-1837): İngiliz manzara resminin en büyük temsilcilerinden olan sanatçı, gerek konularındaki gerekse tekniğindeki doğalcılıkla çağdaş manzara resminin gelişimine büyük katkıda bulunmuştur.
Sanatçının en tanınmış yapıtlarından birisi Saman Arabası adlı tablodur. Sanatçı bu tablosunda boyayı oldukça özgün bir biçimde kullanmış, renkleri paletinde karıştırmak yerine yüzeyine yan yana sürmüştür. Gökyüzünün ve bulutların gerçek bir ışık kaynağı olduğu bu resimde Constable, ayrıntıdan çok anlık bir izlenimi yakalamaya çalışmıştır.
Caspar David Friedrich (Kaspar David Fredrik) (1774-1840): Alman romantizminin temsilcilerinden olan sanatçı daha çok manzaralarıyla tanınır. Sanatçı, manzaralarında hep belirli yöreleri betimlemiş ve bunları genellikle ay ışığında, alacakaranlıkta, siste ya da sonbaharda vermiştir. Çoğunlukla kahverengi, gri ve koyu yeşil renkleri kullanmıştır.
Meşe Ormanında Manastır adlı tablo, sanatçının önemli yapıtları arasındadır. Resmin konusu, karlı bir kış akşamı bir manastır kalıntısına doğru ilerleyen keşişlerin oluşturduğu cenaze alayıdır. Resim; öndeki mezar taşları, çıplak meşe ağaçları ve manastır kalıntısıyla geride bir sis tabakasının gizlediği belirsiz bir alandan oluşmaktadır.
Sanatçının diğer önemli yapıtları arasında Dağda Haç, Rügen’de Beyaz Kayalıklar ve Deniz Kıyısında Fransisken Keşişi sayılabilir.
Goya’nın en tanınmış yapıtı Üç Mayıs 1808 adlı tablodur.
Sanatçının diğer önemli yapıtları arasında, Şemsiye, Çıplak Maya, Giyinik Maya , IV. Car-los’un Ailesi, Alba Düşesi’nin Portresi ve Köyde Boğa Güreşi sayılabilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı