Biyografi

Rudyard Kipling Kimdir Hayatı ve Eserleri

Rudyard Kipling Kimdir? Rudyard Kipling Hayatı ve Eserleri

Rudyard Kipling  (1865 – 1936) İngiliz yazarıdır. Bombay’da doğdu. Çocukluğunu Hintli uşaklar arasında geçirdiğinden iyi Hintçe öğrendi. Altı yaşında İngiltere’ye gönderildi. Öğrenimini yaptıktan sonra on yedi yaşında Hindistan’a döndü, Lahor’da gazeteciliğe başladı, iki yıl sonra çalıştığı gazete onu İngiltere’ye gönderdi (1889). Orada yayımladığı çeşitli roman, öykü ve şiir kitaplarıyla ün kazandı, İngiltere’den Amerikalı eşiyle Amerika’ya gitti, 1886’da İngiltere’ye döndü. 1901’de Boer Savaşı’nı gazetesi adına izlemek amacıyla Afrika’ya gönderildi. 1907’de Nobel Edebiyat Ödülü’nü aldı. Londra’da öldü.

Kipling, Hindistan’ın toplum yaşamını, özelliklerini, törelerini, dinî inancını ustalıkla anlatmıştır. Okuyucusuna gülmeyi ve korkmayı aynı anda yaşatır. Çocuklar ve hayvanlar, eserlerinin önde gelen kişileridir. Anlatımı dolaysız, çok somuttur. Önceleri Anglosakson yayılmacılığını, yiğitliğini öven sert tutumu, o yıllarda savaştan nefret eden bir kuşağın da ortaya çıkmasıyla orta yaşlarında yumuşadı, evrensel boyutlar kazandı.
Başlıca eserleri: Tepelerden Sade Hikâyeler, Çengel Kitabı MI, Küçük Çocuklar İçin Hikâyeler, Gezi Mektupları, Kara ve Deniz Hikâyeleri, Kim, Sönen Işık, Cesur Kaptanlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı