Biyografi

Ruhi Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ruhi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ruhi Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Ruhi oldukça değerli bir şair olmakla birlikte ona büyük ününü sağlayan eseri hemen sadece tek bir memzumeden ibarettir. Bu eser Terkib-i Bend idir. Tek kitabını oluşturan Divanında hayli kuvvetli gazel ve kasideler bulunmakla birlikte kendisini ölümsüzleştiren hemen başlı başına o manzumesidir. Kaside ve gazellerinde, öteki divan şairlerine göre, nispeten daha açık, sade ve yerli bir dil kullanan şair, yaşadığı bölgelerin bazı özelliklerini ve insanlarım tanıtmak bakımından da bir özellik gösterir. Kötü tutum ve davranışları, insanların ikiyüzlülüklerini, saçma inançları alaycı bir dille yererken, zaman zaman lirik ürünler vermekten de geri kalmaz.
Terkibi Bend’i, yalnız zamanının değil, sanki bütün insanların, bütün toplumların, güçlü bir dil ve anlatımla, güçlü bir halk filozofluğu ile hicvedilişidir. Bundan dolayı çok sevilen bu manzumesi yüzyıllar boyunca önemini korumuş, birçok şair kendisine nazireler yapmışlardır. En son nazireyi yazan ise Ziya Paşa’dır. Ruhi’nin Divan’ı eski harfler zamanında basılmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı