Biyografi

Ruşen Eşref Ünaydın Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ruşen Eşref Ünaydın Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ruşen Eşref Ünaydın Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet
Fransızcadan çeviriler yaparak basın hayatına giren Ruşen Eşref, Türkiye’de ilk röportaj yazarı olarak dikkati çekti. Özellikle Birinci Dünya Savaşı sonlarında, tanınmış edebiyatçılarla yaptığı edebi röportajlar fazla ilgi uyandırdı ve kendisinin de adını tanıttı. Mensur şiirleri, anı niteliğinde hikayeler ya da hikaye niteliğinde anılar kaleme aldı.
İstanbul’un çeşitli eski semtleriyle, yurdun çeşitli bölgelerini ve buraların kendilerine özgü hayat tarzım güçlü gözlemlerle tahlil eden eserleri, Atatürk üzerine kaleme aldığı eserler yazarın tatlı kişisel üslubu ile Türk edebiyatında belirli bir yer tutmaktadır. Çevirileri de bulunan Ruşen Eşref Ünaydın’ın başlıca kitapları şunlardır: Diyorlar ki: (edebiyat röportajları; 1972’de Şemsettin Kutlu, bu kitabı sadeleştirerek ve 319 açıklayıcı not ekleyerek, kaynak eser haline getirdi); İstiklal Yolunda, Ayrılıklar, Damla damla: (sohbetler, anılar, mensur şiirler); Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal’le Mülakat: (Atatürk’ü, Kurtuluş Savaşı’ndan önce yurda ve dünyaya tanıtan eser); Boğaziçi Yakından, Hatıralar, Atatürk’ü Özleyiş, Atatürk’ün Hastalığı: (anılar, tasvirler, mensur şiirler) Çoban Şiirleri, Andersen Masalları: (Virgilius’tan ve Andersen’den çeviriler).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı