Biyografi

Ruşen Eşref Ünaydın Kimdir, Kısaca Hayatı ve Eserleri

Ruşen Eşref Ünaydın kimdir, eserleri nelerdir. Ruşen Eşref Ünaydın kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi.

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesini ve Darülfünun Edebiyat Fakültesini bitirdi. Galatasaray Lisesi, Askerî Baytar Okulu, Yüksek Öğretmen Okulu edebiyat ve Fransızca öğretmenlikleri yaptı. Kurtuluş Savaşı’na katılmak üzere Ankara’ya gitti, Basın müşaviri, Buhara Elçiliği başkâtibi, Afyon Karahisar milletvekili, “Türk Dili Tetkik Cemiyeti” kurucu genel yazmanı, Riyaset-i Cumhur umumî kâtibi, Tiran, Atina, Budapeşte elçisi oldu; Roma, Londra, Atina büyük elçilik görevlerini yürüttü. 1952’de emekliye ayrıldı. İstanbul’ da geçirdiği bir kalp krizi sonucunda öldü.

Ruşen Eşref Ünaydın, yazarlığa çeviri ile başladı. Servet-i Fünun, Donanma Mecmuası, Türk Yurdu, Yeni Mecmua gibi dergilerde yazdı. Türk edebiyatında mülâkat (görüşme) türünün en güzel örneklerini verdi. Sonraları röportaj, anı, mensur şiir niteliğindeki yazıları ile ününü genişletti. Kendine özgü, duygularla düşünceleri kaynaştıran bir üslûp özelliği vardır. Zamanının en tanınmış şair ve yazarları ile yaptığı ve edebiyatımızın o günkü sorunlarını yansıtan edebi anketi (Diyorlar ki), bizde röportaj çığırını açan öncü bir eser olmuştur. Birkaç cümle ile portre çizme, betimleme, düşünüş, duyuş ve söyleyiş yönleri güçlüdür. Her fırsatta Atatürk’e hayranlığını belirtmiştir.
Başlıca eserleri: Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal’le Mülakat, Diyorlar ki, Atatürk’ün Hastalığı, Çanakkale’de Savaşanlar Dediler ki, Geçmiş Günler, Ayrılıklar, Damla Damla, Boğaziçi Yakından, Atatürk’ü Özleyiş, Tevfik Fikret, İstiklâl Yolunda.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı