Biyografi

Saba Melikesi Belkıs Kimdir Hakkında Bilgi

Saba Melikesi Belkıs Kimdir? Hayatı Hakkında Kısa Bilgi
Saba melikesi. Kutsal kitap, Kur’an ve Türk folklorunda peygamber Süleyman ile macerası anlatılır.
Efsaneye göre Süleyman, Hüdhüd ile mektup gönderip Belkıs’ı kendi dinine davet etti. Elçiyle yolladığı hediyeleri kabul edilmeyince Belkıs’ın kendisi geldi. Süleyman’ın tabiat üstü kuvvetini gördü ve hak dinini kabul etti.
Belkıs’ın Asur kitabelerinde anılan ve Kuzey Arabistan’da yaşayan Aribi kraliçelerinden olması muhtemeldir. İslami edebiyatta Süleyman’ın mucizeleri anlatılırken Belkıs’tan da bahsedilir. Tahtının göz açıp kapayıncaya kadar uçup yerinde yeller esmesi ve Süleyman’ın sarayında billurlar ile kaplı avluyu havuz sanarak eteklerini yukarı kaldırması, kainatın geçici olduğunu ve insan bilgilerinin yanıltıcılığını göstermek için anlatılmıştır.
Evliya Çelebi seyahatnamesinde Süleyman’ın Belkıs için yaptırdığı saraylar ve köşkler anılarak bunların 3 000 kadar olduğu belirtilir.
Belkıs efsanesi Mahzuni ile Mina Hanım adlı türkülü halk hikayesinde de anlatılmıştır. Belkıs’ın adı halk ağzında Balkız şeklinde söylenmektedir. Gaziantep’in Nizip, Antalya’nın Serik ilçelerinde, bu adı taşıyan birer köy vardır.
Meydan Larousse / Cilt 3 Sayfa 90

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı