Biyografi

Sabahattin Eyüpoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri

Sabahattin Eyüpoğlu Kısaca Hayatı ve Eserleri Hakkında Bilgi

Sabahattin Eyüpoğlu (1908-1973) Akçaabat’ta doğdu. Trabzon Lisesini bitirdi. Yükseköğrenimini Fransa’da yaptı. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim üyesi oldu. Millî Eğitim Bakanlığında müfettiş ve Talim Terbiye Kurulu üyesi olarak çalıştı. İstanbul Teknik Üniversitesinde sanat tarihi okuttu. İstanbul’da öldü.

Sabahattin Eyuboğlu, yazılarında eski edebiyatımız ve kültürümüz ile günümüz arasında bağlar kurdu. Halk edebiyatının önemini vurguladı. Dünya klâsiklerinden çeviriler yaptı.

Sabahattin Eyüpoğlu eserleri, kitapları

Deneme: Mavi ve Kara, Sanat Üzerine Denemeler.

İnceleme: Yunus Emre’ye Selâm, Pir Sultan Abdal, Gökyüzü Mavi Kaldı (Yaşar Kemal’le), Köy Enstitüleri Üzerine, Bütün Yazıları I ve II (söz sanatları-görsel sanatlar).

Çeviri: Denemeler (Montaigne), Bütün Masallar (La Fontaine), Batan Dörtlükler (Hayyam), Devlet (Eflâtun).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı