Biyografi

Sabri Berkel Kimdir Hayatı Eserleri

Sabri Berkel kimdir, hayatı ve eserleri hakkında bilgi
Türk ressamı (Üsküp 1908-İstanbul 1993). Orta öğrenimini Üsküp de, sanat öğrenimini Belgrad Akademisinde yapan Sabri Berkel, Floransa Güzel Sanatlar Akademisinde Prof. F. Carena atölyesinde çalıştı (19291935).
Cerena, Galileo Chini ve Celestino Celestiniden çeşitli teknikler öğrendi. Çeşitli bienallerde ve sergilerde komiserlik yaptı. Paris’te açılan “Eski Türkiye ve Bugünkü Türk Resmi” sergisinde bazı yapıtları yer aldı (1946). Amsterdam (1948), Atina (1951), Brüksel, Paris, Berlin ve Viyana’da (1963-1964), “Çağdaş Türk Sanatı” sergilerine katıldı. Duvar süslemeleri ve çeşitli grafik resim türlerinde büyük başarı kazandı. 1991’de Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından “devlet sanatçısı” unvanı verildi.
Başlıca yapıtları: Kendi Portresi, Üsküp’te Bir Sokak, Balkon, vb.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı