Kitap Özetleri

Sacide Oyunu İçeriği Konusu Özeti

 Sacide Oyunu İçeriği Konusu Özeti, Ülker Köksal’ın Sacide Oyunu Hakkında Kısa Bilgi. Sacide Oyunu ile ilgili kısa özet bilgi.

Ülker Köksal’ın oyunu (1972)

İlk oynanışı Devlet Tiyatrolarında olan, basılmamış eser, Türkiye’de kadının toplumdaki yerini, bunalım ve özgürlüğünü eleştiriyor: Sacide, çirkin, yalnız ve talihsiz bir kızdır. Küçük yaşta annesini kaybetmiş, baba elinde büyümüştür. Çevresi onu sevmemiş, acıyarak bakmışlardır ona. Babası da ölünce, kendisini sık sık döven evli ağabeysi İhsan’ın evinde bir odaya sığınıp terzilik yapmaya başlayan Sacide’ye günün birinde bir kısmet çıkar ve evlenir Sacide. Mutsuz, sevgisiz bir evliliktir bu. Kocasıyla yengesini bir gün kendi evinde sevişirlerken yakalayınca, dünya başına yıkılır ve kapısını herkese kapayıp büsbütün yalnızlığına gömülür. (Hürriyet gazetesi, 10 Şubat 1973)
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı