KültürTürk Mutfağı

Safranbolu, Safranlı Lokum

SAFRANLI LOKUM (KARABÜK/SAFRANBOLU)
Derleyen: Reyhan YILMAZ Derleme Tarihi: 19.12.2005
Kaynak Kişi 1: Recep ÖZCAN, 21 yaşında, Safranbolu doğumlu, işçi Kaynak Kişi 2: Muharrem SEZER, 40 yaşında, Safranbolu doğumlu, lokum imalatçısı Kaynak Kişi 3: Fikriye BARDE, 74 yaşında, Safranbolu doğumlu, ev hanımı.
Safranlı Lokum Malzemesi: Toz şeker, nişasta, su, safran, sitrik asit, su, fındık, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, ceviz veya çeşitli aromalar.
Safranlı Lokum Yapılışı: Lokumun ana maddeleri olan şeker, nişasta, sitrik asit ve su yaklaşık bir buçuk iki saat süre ile kaynatılır. Elde edilen bu karışıma fındık, safran, Hindistan cevizi, Antep fıstığı, badem, ceviz veya çeşitli aromalar ilave edildiğinde istenilen lokum türü elde edilmiş olur. Bu aşamaya gelen lokumlar tekniğine göre makinelerde kesilerek ambalajlanır.
Zahmetli bir şekilde yapılan safranlı lokumu diğer lokumlardan ayıran özelliği; elastiki bir yapıya sahip olması, parlak görünmesi ve ağızda çiğ nişasta tadı bırakmamasıdır. Yörede üretilen lokum stoklanmamakta ve satış miktarı kadar üretimi yapılmaktadır. Safranlı lokum; 1920?li yılların başında Rum ustalardan öğrenilmiştir. 1939?da Karabük Demir-Çelik Fabrikalarının kuruluş süreciyle birlikte artan nüfus ticareti canlandırmış ve şekercilik gelişme dönemine girmiştir.1940?lı yıllarda iyice gelişen şekercilik Safranbolu?nun önemli bir geçim kaynağı haline gelmiştir.
Safranbolu?da her yıl düzenlenmekte olan Geleneksel Altın Safran Film Festivali?nin ikinci gününde lokum yarışmaları düzenlenmekte ve gelen konuklara ikram edilmektedir. Yöreye turist olarak gelen konuklar dönüşlerinde yanlarına anı olarak, maket bir Safranbolu evi ile bir paket Safranlı Lokumu almayı ihmal etmez.

Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan; Kentler ve İmgesel Yemekler kitabından alınmıştır. M.Öcal Oğuz, Nuray Akkanat, Ayşenur Karagöz tarafından hazırlanmıştır. Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Sitemizde kullanmak için gerekli izin alınmıştır

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı