Kültür

Sağlıklı Giyinme

Sağlığın korunmasında en etkili etmenlerden biri giyinmedir. Kışın soğuktan ve yağmurdan korunmak için yünlü, su geçirmeyen; yazın pamuklu, teri emen, ince kıyafetler giyeriz. Böylece sağlıklı giyinerek bazı hastalıklara karşı korunuruz.
Sağlıklı giyim, kişinin sağlığını bozmayacak şekilde vücudu dış etkenlerden koruyacak giysilerin kullanılmasıdır.
Uygun giyim; kişinin zevkine göre seçilmiş, bedeni rahat ettiren, düzenli, iyi görünümlü, bulunulan yerin iklim koşullarına uygun, temiz ve ütülü giyim demektir.
Naylon gibi su geçirmeyen maddelerden yapılmış giyeceklerin sürekli giyilmesi sağlık açısından zararlıdır. Bu tür sentetik kumaşlar deri solunumuna engel olup vücudun terlemesine yol açar. Pamuk, yün, keten gibi doğal maddelerden üretilmiş kumaşlardan yapılan giysiler teri emer. Dolayısıyla bu tür kumaşlardan yapılan giysiler tercih edilmelidir. Vücudu sıkan, hareketini kısıtlayan dar giysiler giyilmemelidir. Ayrıca ıslak ve nemli giyecekler mümkün olduğu kadar çabuk değiştirilmeli, bunların yerine kuru ve temiz çamaşırlar giyilmelidir. Giyecek seçerken giysilerin dış görünümden çok sağlık kurallarına uygun ve temiz olmasına dikkat edilmeli; mevsim, hava ve sıcaklık koşullarına uygun olmalarına özen gösterilmelidir. Kışın soğuktan, yazın sıcaktan koruyacak giysiler seçilmelidir.
Temiz iç çamaşırı, gece yatarken pijama ya da gecelik giymek sağlıklı bir davranıştır. İç çamaşırları ve gece giysileri vücudumuzdan çıkan teri emer. Böylece vücudumuzda ter birikimi önlenmiş olur. Sentetik maddelerden yapılan giysiler vücudun terini yeterince emmediği için mantar ve bakterilerin üremesine yol açabilir. Bu nedenle iç çamaşırı ve gece giysileri terletmeyen doğal maddelerden yapılmış, yıkanmış ve ütülenmiş olmalıdır. Ayrıca yatarken kullandığımız çarşaf ve nevresimlerin temiz, ütülenmiş olması sağlık açısından önemlidir.
Giysiler kadar ayakkabı seçimi de önemlidir. Ayakkabı seçerken şu noktalara dikkat edilmelidir:
? Dar ve sivri burunlu ayakkabılar yorgunluğa, ayakta kızarmalara, şekil bozukluğuna, nasıra ve tırnak batmalarına neden olur. Bu nedenle ayakkabı alırken sivri burunlu olmamasına dikkat edilmeli. Hem oturarak hem de ayakta sağ ve sol tekleri aynı anda denenmeli, her iki durumda da ayakkabı ayağı sıkmamalıdır. Ayakta iken başparmak ile ayakkabının ucu arasında 1 cm boşluk olmalıdır.
? Yüksek topuklar bacak ve bel ağrılarına, ayakta şekil bozukluğuna yol açar. Bu nedenle ayakkabı topuğu çok yüksek olmamalıdır. En uygun topuk yüksekliği 3-5 cm olduğundan bu yüksekliğe sahip ayakkabılar tercih edilmelidir.
? Naylon gibi sentetik maddeler ayağın neminin buharlaşmasını önleyerek terlemeye, dolayısıyla bakteri ve mantar üremesine yol açar. Bu nedenle ayakkabının üretildiği maddeler yapay olmamalı, doğal deri ve köseleden yapılmış olmalıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı