Kitap Özetleri

Şahap Sıtkı Acı Kitabı Özeti

Acı Kitabı Özeti. Şahap Sıtkı Acı kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, Acı kitabında geçen olaylar, kahramanlar. Acı kitabı hakkında kısa bilgi.

ACI Şahap Sıtkı’nın hikâye kitabı (1970)

On bir hikâye.  İlk hikâyede yazar, yıllar sonra akrabalarım ziyarete geldiği çocukluk kasabasında yaşlı Havvana ile konuşurken bütün bir geçmiş zaman özlem ve anılarıyla dolar. Karnında Güneş Olan, yabancı bir ülkede (İspanya olabilir) bir pansiyonda ressam bir gençle kurulan bir dostluğun hikâyesi. Üçüncü hikâyede yazar, ölü çocuğunu gömme telaşında bir köylü kadının Çilesini duyurarak Barla dağlarının ıssızlığım vurguluyor. Dördüncü hikâyedeki At, karanlık ormanın içinden çıkıvermiş, daha önce bir koyunun südünü emen bir yılanı öldürmüş genç adamı, bir hayli yorduktan sonra, adama teslim olmuştur. Beşinci hikâyedeki korkunç Sel, bellerindeki iplerle kendilerini büyük ağaçlara bağlamak zorunda kalan çobanların gözleri önünde, sürüleri önüne katarak alır, götürür. Yuva, çağrışımlarla düşünen bir adamın çevresine ve leyleklere bağlı gözlemlerinin yorumu oluyor. Malımsı hikâyesinde görülen masalımsı güç, bir yayla köyündeki ağa. gücüdür. Köylü, elbirliğiyle, çayın bir kolunu köyden yana çevirmiş, fakat kanala sur verildiği gün, kentli ağa, kâhyasıyla köye çıkagelmiş, topraklan sattığına pişman olmuş, bir süre sonra, yanında candarmalar, tekrar gelerek, sattığı topraklan geri almıştır. Köylüler köyü bırakıp gitmek zorunda kalırlar. Yalnız hikâyesinin kahramanı, cezaevinde beş buçuk yıl yatmış, şimdi salıverilmiştir. Geldiği kente mi dönsün, bilmediği yerlere mi gitsin, kararsızlık içindedir. Göç hikâyesinde deli Dura’nın köpeği dışarda erkek kurtla boğuşmuş, onu öldürmüş, fakat bu arada iki dişi kurt, ağılda sekiz on koyunu parçalamıştır. Köpek ortadan kaybolur, beş gün sonra dişi kardeşiyle çıkagelir. İki gün sonra da, iki dişi kurt ağılı tekrar sardıklarında, artık kanlı boğuşmadan sağ çıkamazlar.
Acemi hikâyesinde gün bitmek üzeredir. Kolunda bir tomar gazete, parkın bankında oturmuş yorgun , düşünceli çocuk Mehmet, gelip yanına çöken, kendisiyle ahbaplık kurmak isteyen, orta yaşlı bir adamın kirli niyetlerinden ustaca kaçar, kurtulur. Onuncu hikâyenin (Acı) depremli-dingin içe kapanıklığı, yazarın genç bir oğul kaybetmiş olmasının acısından doğuyor. Son parça, Marmara adasından Orhan’a (ressam Orhan Peker) yazılmış 5.8.1970 tarihli bir mektuptur, ki içe işleyen etki gücünü gene yazarın bağrına saplanmış evlat acısından alıyor
Şahap Sıtkı bu kitabıyla Türk Dil Kurumu 1971 Hikâye Ödülü’nü kazandı.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı