Biyografi

Saik Fait Abasıyanık Eserleri, Edebi Kişiliği

SAİT FAİK ABASIYANIK (1906 – 1954)

Sait Faik Abasıyanık kimdir, Sait Faik Abasıyanık’ın hayatı, eserleri, kitapları (Öykü-Roman- Şiirleri) ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi

Adapazarı’nda doğdu, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesindeki öğrenimini tamamlamadan İsviçre ve Fransa’ya gitti. Orada da öğrenimini yarım bırakıp üç yıl sonra yurda döndü. Bir süre ticaretle uğraştı. Gazetecilik yaptı. Daha sonra babasından kalan gelirle ve yazarlıkla yaşamını sürdürdü. İstanbul’da öldü.

Sait Faik, sanat yaşamına şiirle başlamıştır. Oldukça başarılı şiirleri vardır, ilk öykülerini (İpekli Mendil, Zemberek vb.) Bursa’da lise öğrencisiyken yazdı.

Basılan ilk yazısı Uçurtmalar adıyla Milliyet gazetesinde çıkmıştır. Tanınmasını sağlayan ilk öyküleri ise Varlık dergisinde yayımlandı.

Sait Faik Abasıyanık Edebi Kişiliği

Sait Faik, insanlara, doğaya ve her şeye, sıcak bir sevgi ile baktı. Çocukluk, gençlik izlenimlerini, günlük yaşantılarını şiirsel bir dille anlattı. Konuya, olaya fazla önem vermedi. Öykülerinde çoğunlukla balıkçılar, yoksullar, avareler, düşüp kalktığı, sohbet ettiği, sel’âmlaştığı, uzaktan yakından gördüğü insanlar yer aldı. Çalışkan, işinde gücünde insanlar gördükçe kentten, kalabalıklardan sevinç duydu; kötülüklerle karşılaştıkça kırlara, kıyılara, sakin adalara, balıkçılara sığındı. Ada ve deniz öykülerinde kahraman sayısı az ve belli; kent öykülerinde ise dikkati dağıtacak kadar bol ve çeşitlidir. Sait Faik, insanları, kırları, denizi, doğa parçaları ve hayvanlarıyla yaşamayı ayrılmaz bir bütün olarak gördü.

Sait Faik’in kendine özgü bir anlatımı vardır. Herkesin anlayacağı biçimde arı bir Türkçe kullandı. Öykülerini insanı büyüleyen, şaşırtan, süssüz, kısa, hareketli cümlelerle yazdı.

Sait Faik Abasıyanık’ın Eserleri

Öykü: Semaver, Sarnıç, Şahmerdan, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Kumpanya, Havuz Başı, Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Az Şekerli, Tüneldeki Çocuk, Mahkeme Kapısı.

Roman: Medar-ı Maişet Motoru (Birtakım İnsanlar), Kayıp Aranıyor.

Şiir: Şimdi Sevişme Vakti.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı