Kültür

Sakarya Halk Oyunları, Müziği, Giyim Kuşamı

Sakarya’nın Kültürel Özellikleri Nelerdir? Sakarya ilinin türküleri, halk müziği çalgıları, yöresel oyunları, giyim ve kuşamı hakkında bilgi.
Sakarya İlinin Kültürü, Kültürel Özellikleri Hakkında Bilgi
Sakarya’da halk müziğinde zeybek, hora hatta, Kafkas dansları bir aradadır. sazlarda çeşitlilik vardır. Yörenin ünlü türküleri: Evlerine Varamadım Gazelden, Elmayı Ton Top Yapalım, Halime, Allı Yazma Başında, Gelin Ağlatma. Gelin Götürme, Halka Oyunu, Meşeli vb.’dir.
Yörede tezeneli sazlardan bağlama, tambura, cura, üflemeli sazlardan zurna, dilli dilsiz kavallar ve Karadeniz kemençesi görülmektedir. Yöreye çeşitli bölgelerden göçenler oyunlarını, müziklerini, kültürlerini bir arada getirmişlerdir. Bu yüzden belirli bir oyun çeşidi yoktur. Çok çeşitli oyunlar oynanır. En ünlü oyunlar, horon, Kafkas, zeybek, karagözlüm vb.’dir,
Giyim-kuşamı: İle özgü giyim-kuşamdan söz etmek zordur. Nüfus yapısındaki çeşitlilik yüzünden geleneksel yerel giysi yoktur. “Manav” diye adlandırılan geleneksel kadın giyimi geniş ağlı şalvar, üstlük denen bluz, namaz bezi denilen uzun örtülerden oluşur. Bazı yörelerde kadın giyiminde Kafkas etkisi sezilir. Erkek giyimi kruvaze yakalı, çift düğme ve yırtmaçlı ceket, dar paça pantolon, yelek ve fört-kasketten oluşur. Yine bazı yörelerde Kafkas etkisi sezilir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı