Biyografi

Samim Kocagöz Eserleri ve Edebi Kişiliği

Samim Kocagöz Hakkında Bilgi

Samim Kocagöz  (1916 – 1993) Söke’de doğdu. İzmir Erkek Lisesinden sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü bitirdi. Lozan Üniversitesinde sanat tarihi okudu. Yaşamını çiftçilik yaparak sürdürdü.

Samim Kocagöz Edebi Kişiliği: Çeşitli dergilerde yayımlanan öyküleriyle adını duyurdu. Sonra romana geçti. Öykülerinde Söke Ovası’nın toprak sorunlarını, kırsal kesim insanlarının doğayla ve birbirleriyle ilişkilerini doğal anlatım biçimleriyle işledi. Romanlarında daha geniş konulara yöneldi. Üniversite gençliği, çok partili yaşama geçilen yıllarda kasaba insanlarının yaşantıları, tarımda makineleşmenin getirdiği sorunları işledi.

Samim Kocagöz Eserleri, Kitapları

Öykü: Telli Kavak, Sığınak, Sam Amca, Ahmet’in Kuzuları, Yolun Üstündeki Kaya, Yağmurdaki Kız, Alandaki Delikanlı, Gecenin Soluğu.

Roman: İkinci Dünya, Bir Şehrin İki Kapısı, On binlerin Dönüşü, Kalpaklılar, Doludizgin, Bir Çift Öküz, İzmir’in İçinde, Tartışma, Mor Ötesi, Bütün Öyküleri.

Çocuk öyküsü: Zarkanat.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı