Kültür

Samsun Kültürü Hakkında Bilgi

Samsun Kültürü Hakkında Bilgi. Samsun müziği, türküleri, giyimi, yöresel kıyafetleri, kültürü, folkloru, gelenek ve görenekleri hakkında bilgi.
Samsun halk müziğinde Doğu Karadeniz ve Orta Anadolu ezgilerinin etkisi görülür. Bağlama ile Karadeniz kemençesi bir aradadır. Yörenin ünlü türküleri Gel Gönül Sabrevle, Bir Mektup Yazayım, Güzlü Yare, Beni Bir Dost Yaraladı vb.’dir. Yörede tezeneli sazlardan divan sazı. bağlama, tanbura. cura, çöğür çalınır, İl geleneksel oyun açısından horon ve karşılama bölgesindedir.
Giyimi: Karadeniz bölgesi giyim-kuşam özellikleri Samsun’da da görülür. Kadınlarda peştamal kefiye çatma gibi üst giysileri erkeklerde çapula. yemeni gibi ayakkabı türleri, uzun kollu İçlik, avcı yeleği, kıyafetler kullanılır. Kadınlar ince çorapların üzerine “şişon” denen kısa renkli çoraplar çakır ve kara lastik ayakkabı giyerler. Erkekler çapula- çarık ve lastik ayakkabı kullanırlar.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı