Kültür

Saraylar ve Şatolar

Saraylar İlk saray Roma’da imparatorların evi olarak kullandıkları ve genellikle soyluların yaşadığı Palatine tepesinde inşa edilmiştir. Bu doğrultuda ülke yöneticilerinin ve zenginlerin yaşadığı binaların diğerlerinden farklı olarak daha sağlam ve korumalı olarak inşa edilmesine karar verilerek sonraki yıllarda şatolar inşa edilmiştir. İlk saray M.Ö. 1504-1450 yılları arasında hüküm sürmüş Mısır kralı Tutmosis için Teb şehrinde inşa edilmiştir. Eski Teb şehri, bugünkü adıyla Luxor olup, Kahire’nin yaklaşık 400 mil uzağında yer almaktadır. Şatolar Genellikle ortaçağda savaşlar sırasında kale amaçlı garnizon olarak inşa edilmiş olan şatolar, oldukça muhkem taş duvarlarının arkasına gizlenip düşmanı gözetleyen askerleriyle krala bağlılığını kanıtlamış bölge lordları ile zengin toprak beylerinin ikamet ettiği birer stratejik güç sembolü olarak kullanılmıştır.
Genellikle ortaçağda savaşlar sırasında kale amaçlı garnizon olarak inşa edilmiş olan şatolar, oldukça muhkem taş duvarlarının arkasına gizlenip düşmanı gözetleyen askerleriyle krala bağlılığını kanıtlamış bölge lordları ile zengin toprak beylerinin ikamet ettiği birer stratejik güç sembolü olarak kullanılmıştır.
İlk şato duvarı M.Ö. 1600 yılında eski Babil şehrini koruma altına almak amacıyla inşa edilmiştir.
M.S. Dokuzuncu yüzyıldan itibaren şatoların sayısı fazlalaşmaya başlayarak tüm Avrupa boyunca yayılmıştır.

Kaynak: İlklerin Kitabı

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı