Genel KültürEdebiyatKitap Özetleri

Sarı Traktör Kitap Özeti

Sarı Traktör Özeti, Talip Apaydın’ın Sarı Traktör Romanı İçeriği, Konusu, Kahramanları, Ana Düşüncesi. Sarı Traktör Kitabı Özeti

Talip Apaydın’ın romanı (1958) Eskişehir dolaylarında Özeler köyünde varlıklı bir kimse olan İzzet Ağa’nın on sekiz – on dokuz yaşlarındaki oğlu Arif, ikisi kız, ikisi erkek dört kardeşin en büyüğüdür. Evin işlerini hemen hemen tek başına çevirir, tarlalarındaki bütün işlere o yetişir eker, biçer, sular, ekinleri, bostanları, şeker pancarlarını toplar. Bütün ümidi, babasının bir traktör alarak işleri kolaylaştırmasındadır. İzzet Ağa, Ankara’da ameliyatı ve uzunca bir tedaviyi gerektiren bir hastalıktan sonra, faydalarını anlayarak, traktör almaya karar verir. Makineyi getiren şoför, Arife sürmesini de öğretecektir, fakat kar yağmaktadır. Köyde herkes yatınca, Arif sabaha kadar karları temizler, meydanı açar; ertesi sabah da şaşırmış şoförün ve köylülerin takdir dolu bakışları altında, traktörünü işletmeye, yürütmeye başlar.

Arif ve traktör tutkusu çevresinde kümelenen diğer olaylar, orta halli bir köy hayatından alınma ve romanın ümitli, olumlu etkilerini çoğaltan gündelik sahnelerdir.

Leylâ, yaptıkları mankeni satamayan, yağmurlu ıslak Gülhane Parkı’nda dinlenen, Akademi mezunu iki gencin hikâyesidir. Manken, sonunda Galata Köprüsü’nden denize atılır. Bir kadının “denize bir adam attılar” feryadı üzerine iki genç kaçar. Sonuncu hikâye Babamın Saçları, Adana‘da iki çocuklu bir kan kocayı ele alıyor: İki gecenin hikâyesi bu. İlk gece bir ağa yanında çalışma teklifi karşısında tereddütlerini sürdüren memur baba, ikinci gece devlete kulluk eder ama kula kulluk edemeyeceğini anlamıştır; hayatları yoksul, fakat gönlü rahattı.

Sarı Traktör Romanı Kahramanları

Arif: Romanda yeniliğin temsilcisi olan başkahramanıdır. Geleneksel tarım karşısında traktör alma mücadelesini sembolize eder. Traktör onun için bir aşktır. Sonunda mücadeleyi kazanır ama bu uğurda çok kişiyi ezmiştir.

İzzet: Arifin babasıdır. Hasta olan bir adamdır ve hastanelere gider. Geleneğin temsilcisidir. Parası olmasına rağmen makineli tarımın karşısındadır ve oğluna traktör almaz. Ancak sonunda mücadeleyi kaybeder.

Öğretmen: Arifin traktör alması konusunda ona yardımcı olan şahıstır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir