Bilgi Dünyası

Savaş Gemileri (Donanmalar) Hakkında Bilgi

Savaş Gemileri, Donanmalar Hakkında Bilgi. Savaş Gemilerinin Tarihi, Özellikleri İle İlgili Bilgi.
Denize kıyısı olan her ülke, sadece denizden gelebilecek saldırılara karşı bir çeşit donanmaya sahiptir. Savaş gemileri ise savaş zamanında düşman kuvvetlerine ait gemi, denizaltı ve uçakları bulup etkisiz hale getirmek ve kara hedeflerine füze göndermekte kullanılır.
Modern deniz savaşları, donanımlı denizaltılarda bulunan uzak menzilli füze, torpidolar ve uçaklara endekslidir. Büyük savaş gemileri yerine, tahrip edici küçük gemi ve firkateynlerin taşıdığı torpidolar kullanılır. Uçak taşıyan türlerse en büyük olanlardır ve doksan civarında uçak taşıyabilir. Buharlı mancınıklarla fırlatılan ya da daha küçük gemiler için yapılmış özel rampalardan kalkan yüksek hızlı saldırı uçaklarını taşırlar. Helikopterle denizaltı olmayan devriyelerde ve komando tip inişlerde kullanılırlar.
Birleşik iniş operasyonlarında yer alan modern donanmalarda tabur (ve tank), saldırı ekipleri, silahlar ve teçhizatları taşımaya yarayan lojistik indirme gemileri bulunur. Mayın yerleştirme, hala deniz savaşlarının bir parçasıdır. 1980’lerde Irak ve İran arasındaki Körfez Savaşında İran Körfezi’nde uygulanmıştır. Donanmalarda mayınları saptayacak özel gereçler bulunur. Genellikle manyetik mayınları çekmeyen cam veya güçlendirilmiş plastikten gövdelere sahiptirler. Deniz araçlarının çoğu radar ve diğer ekipmanlarla donatılarak mayın ve menzilli füzelere karşı korunurlar.

Donanmalar ve Savaş Gemilerinin Tarihi
Savaş filoları antik Yunan’dan beri süregelmiş savaş araçlarıdır. İlk İngiliz donanması 890’larde Viking istilasına karşı Büyük Alfred tarafından yapılmıştır.
İngiliz donanmasının parlak dönemleri 1588’de İspanyol donanmasının yenilgiye uğratılmasıyla başlamıştır. 18. ve 19. yy.larda İngiliz donanması, tüm dünyadaki denizlere egemen olmuş ve 1805’te stratejik öneme sahip Trafalgar Deniz Savaşı’nda Fransızları yenmeyi başarmıştır. İngiliz Kraliyet Donanması, 542 büyük gemiyle en yüksek kapasitesine 1914’te ulaşmıştır. Bu tarihten sonra sayı düşmeye başlamıştır.
I. Dünya Savaşı’nm sonuna doğru ABD ve Japon donanmaları büyük bir hızla büyümüştür. 20. yy.m ilk yarısında Japonya çok güçlü bir donanma kurmuştur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı