Biyografi

Sedat Simavi Kimdir, Eserleri Nelerdir

Sedat Simavi kimdir. Sedat Simavi hayatı, eserleri ve çalışmaları hakkında bilgi

(1896, istanbul -11 Aralık 1953, İstanbul) Gazeteci, yazar, karikatürist.

Daha Mekteb-i Sultani’de (Galatasaray Lisesi) öğrenci iken çizmeye başladığı karikatürlerle basın dünyasına adımım attı. İlk amatör çizgileri çeşitli dergilerde yayımlandıktan sonra 19l6’da Hande adındaki mizah dergisini çıkardı. 1917’de de ilk konulu Türk filmleri olan Pençe ve Casus’u yönetti. 1921’de başlattığı Güleryüz adlı mizah dergisi ise. Milli Mücadeleyi savunarak ve Ankara karşıtlarım eleştirerek İstanbul halkı arasında önemli bir yer kazandı. Bunlardaki karikatürlerin çoğunu kendisi yapıyordu. 1922′ den 1948’e kadarki dönemde dergicilik alanında Babıâli’nin en önde gelen isimleri arasında yer aldı. Altmış kadar imtiyaz aldığı ileri sürülür. Çocuk, sinema, magazin konularını içeren Hacıyatmaz,, Hanım, Resimli Gazete, Yıldız. Meraklı Gazete, Yeni Kitap, Arkadaş bunlardan birkaçıdır. 1933 te yayımına başladığı Yedigün. 1930 ve 1940’k yılların en önemli yayınları arasında yer almıştır. 1935’te devraldığı Karagöz’ü de 1950’ye kadar yayımladı. Karikatür, Yeni Ev Doktoru, Model isimli dergi yayınları da vardır.
Simavi siyasetin dışında kalmaya özen göstermesi sebebiyle Babıâli’de saygın bir yere sahip olmuş, bu sebeple çok partili rejime geçildiğinde Gazeteciler Cemiyeti’ni iktidarın kontrolünden çıkarmak için başlatılan hareketin başına getirilmiştir. 19461949 arasında da cemiyetin başkanlığını yaptı. 1 Mayıs 1948’de ilk sayısı çıkan Hürriyet gazetesi basına getirdiği dinamizmle onun en büyük eseri olmuştur. Görsel malzemeyi iyi kullanmak ve halkın kolay anlayacağı bir üslup kullanmak sayesinde kısa sürede en çok satan gazete oldu. Ölümünden sonra kurulan Sedat Simavi Vakfı, çeşitli dallarda ödüller vermektedir. Yeni Zenginler (1918) ve Kadınlar Saltanatı (1920) adlı karikatür albümleri, Fuji Yama adlı romanı (1934), Hürriyet Apartmanı (1940) ve Ceza (1941) adlı oyunları vardır. Hürriyet Apartmanı sahneye konmuş ve filme alınmıştır
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı